MEHMET POYRAZ/İttifakgazetesi.com

Rusya’nın başkenti Moskova’daki Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Büyükelçiliği’nin birinci ve ikinci sekreteri Rus Dışişleri tarafından istenmeyen kişiler ilan edildi. Buna göre söz konusu ABD büyükelçiliğindeki istenmeyen kişiler Jeffrey Sillin ve David Bernstein. Rus haber ajansı RIA Novosti’nin haberine göre 14 Eylül'de Rusya Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan, Moskova'daki Amerikan diplomatik misyonunun başkanı Lynn Tracy'ye, birinci sekreterin eylemlerinin diplomatik statüsüyle uyumsuzluğuna dair resmi bir notun sunulmasıyla sert tavır sergilendi.

Rusya Dışişleri tarafından yapılan açıklamada ülkede istenmeyen diplomatların, para karşılığında Rusya'nın ulusal güvenliğine zarar verme amacıyla görevlerini yerine getiren Rusya vatandaşı muhbir ve Amerikan konsolosluğunun eski çalışanı Robert Shonov ile temaslarını sürdürdüğüne dikkat çekildi.

Sillin ve Bernstein'ın bir hafta içinde ülkeyi terk etmesi gerektiğini de ifade eden Rus Dışişleri açıklamasında Amerikan Büyükelçiliği'nin yasa dışı faaliyetlerinin kabul edilemez olduğunu ve önleminin alınacağını vurgularken, Moskova'nın Washington'dan doğru sonuçlara varmasını ve çatışmacı adımlardan kaçınmasını beklediğini kaydetti.

DİPLOMATLARIN ROBERT SHONOV İLE İRTİBATLARI

Vladivostok'taki ABD Başkonsolosluğu'nun eski çalışanı Robert Shonov, Mart 2023'te gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Shonov’un Eylül 2022'den bu yana Sillin ve Bernstein'ın talimatıyla para karşılığında Kuzey Askeri Bölgesi'nin ilerleyişi, seferberlik, sorunlu alanlar ve bunların protesto faaliyetleri üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi konusunda bilgi topladığı tespit edildi.

“OpenAI yazarlara telif ödeyecek mi?” sorusunu ChatGPT yanıtladı “OpenAI yazarlara telif ödeyecek mi?” sorusunu ChatGPT yanıtladı

Bu arada yabancı bir ülkeyle gizli işbirliği yapmakla suçlanan Rusya vatandaşı Shonov’un en az sekiz yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya olduğu biliniyor.

Kaynak: (MEHMET POYRAZ)