Akaryakıt, eğitmen ücretleri ve araç bakım giderleri gibi faktörler sürücü kurslarının maliyetlerini arttırıyor.

NTV'de yer alan habere göre, Ocak ayından sonra ehliyet alma maliyetlerinin yaklaşık olarak 2 katına çıkması bekleniyor. Şu an için sürücü adayları ortalama olarak 7 bin 500 TL gibi bir ücret ödüyorlar. Ancak bu rakam, ehliyet harcıyla birlikte 10 bin lirayı bulurken, 2024 yılında bu miktarın 20 bin lirayı geçmesi bekleniyor.

Sürücü kursu sahibi Ali Toz, ehliyet almanın daha da zorlaşacağını ifade etti. Şu anda ehliyet kartı için yatırılan miktarın 3 bin 260 lira olduğunu belirten Toz, gelecek yıl bu rakamın 20 bin liranın üzerine çıkabileceğini dile getirdi.

Bankalar son dakika duyurdu! Oranlar değişti! İşte 120 bin liranın 30 günlük güncel faiz getirisi Bankalar son dakika duyurdu! Oranlar değişti! İşte 120 bin liranın 30 günlük güncel faiz getirisi

Ehliyet kurslarının ücretleri, valilik, Milli Eğitim Müdürlüğü ve sürücü kursları tarafından belirleniyor ve bu ücretler illere göre farklılık gösterebiliyor.

Yeni yılda A sınıfı sürücü belgesi harcının 1308 liraya, B sınıfı sürücü belgesi harçlarının ise 3 bin 945 liraya yükseleceği belirtiliyor. Bu da ehliyet almak isteyenler için ciddi bir maliyet artışı anlamına geliyor.

surucu-belgesi-1

Kaynak: HABER MERKEZİ