DOLAR
5,6570
% 1,39
EURO
6,2775
% 1,43
ALTIN
273,1444
% 0,61
BİST100
95.286
% -0,47

3 duyu organına hitap eden bilgisayar

​​​​​​​Manisa’da lise öğrencileri üç duyu organına hitap eden bilgisayar tasarlayarak bir ilke imza attı. TÜBİTAK’ın yarışmasında ikinci olan interaktif bilgisayar, öğrencinin uygulayarak öğrenmesini sağlıyor.
02.10.2018 16.05.00

Manisa’nın Kula ilçesinde, Hacı Ömer Özboyacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri öğrencileri Akhisar’da katıldıkları 4007 TÜBİTAK Bilim Şenliği Liseler Arası Robotik Yarışmasında, tasarladıkları 3 duyu organına hitap eden ‘İnteraktif Eğitim Bilgisayarı’ projesiyle ikinci oldu. Kula Kaymakamı Kemal Duru ise öğrencileri okulda ziyaret ederek, öğrencileri tebrik etti. Geliştirdikleri bilgisayar ile 3 duyu organına hitap eden ve bilgisayar parçalarının yanında bulunan butonlara dokunulduğunda parçalar ile ilgili bilgi veren eğitim bilgisayarı için öğrenciler Salim Şentürk ve Hüseyin Erken ve bilişim teknolojileri alan şefi Halil Şenel, Türkiye’de bir ilke imza atılması ve üretimin artırılarak, eğitim öğretim hayatına kazandırılması için patent alma çalışmaları başlattı. Tamamen öğrencilerin fikirleri ile üretilen projeye alan şefi olarak destek verdiğini ifade eden Bilişim Teknolojileri Alan Şefi Halil Şenel, “Eğitim bilgisayarı projesi Türkiye’de ve yurt dışında ilk olan; interaktif bir eğitim seti olması, 3 duyu organına hitap etmesi, öğrencilerde merak duygusu uyandırması sayesinde ezberci eğitimin dışında öğrencinin uygulayarak öğrenmesi ve öğrendiklerinin daha kalıcı olmasını sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.
Her türlü destek

Kula Kaymakamı Kemal Duru, öğrenciler tarafından hazırlanan ve teknoloji gelişimi açısından oldukça öneme sahip olan bu projenin geliştirilmesi için elinden gelen desteği vereceğini söyledi. Mesleki ve teknik liselerinden böylesine güzel projeler üreterek eğitimin gelişimi açısından büyük adımlar atıldığını kaydeden Kaymakam Duru, öğrencileri başarılarından dolayı tebrik etti.


Yorum Ekle