Asgari ücrette masadaki rakam 18 binin üzerine çıktı! Tek zam sinyali hesabı değiştirdi Asgari ücrette masadaki rakam 18 binin üzerine çıktı! Tek zam sinyali hesabı değiştirdi

Mayıs ayında 700 baz puan seviyesinde olan Türkiye'nin CDS'i, son altı ay içinde yaklaşık 350 baz puanlık bir düşüş yaşayarak 350 baz puan seviyesinin altına indi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın son Enflasyon Raporu sunumundaki ifadelerinin enflasyonla mücadele konusundaki kararlılığı ortaya koymasıyla Türkiye'nin CDS'indeki gerileme yeniden hız kazanarak 3 Kasım Cuma günü 365 baz puan civarına inmişti.
Gerileme eğilimini sürdüren CDS bugün de 348,2 baz puanda bulunuyor.

TL varlıklara yabancı yatırımcı ilgisini de yansıtan CDS düşüşü, devam eden jeopolitik risklere karşın Merkez Bankası'nın dezenflasyonun tesis edilmesine yönelik kararlı adımları, Türkiye'nin dış finansmana erişimi artırmayı sürdürmesi, yabancı yatırımcılarla gerçekleştirilen görüşmelerden olumlu sinyallerle birlikte devam ediyor.

CDS nedir?

CDS,"Credit Default Swap" teriminin kısaltmasıdır ve Türkçe'de "kredi temerrüt takası" veya "kredi risk primi" olarak bilinir. Temelde bir sigorta türü olarak kabul edilebilecek CDS, bir borç verenin borcunun geri ödenmemesi durumunda ortaya çıkabilecek mali kayıpları korumak amacıyla kullanılır.

Bu tür finansal ürünler, genellikle over-the-counter (OTC) olarak adlandırılan, yani borsa düzenlemelerine tabi olmayan tezgahüstü piyasalarda işlem görür.

Kaynak: AA - HABER MERKEZİ