08 Ağustos 2020, Cumartesi
Son Dakika

7 bin yıllık toplu mezar bulundu

Antalya’nın Alanya ilçesindeki Kadıini Mağarası’nda yapılan arkeolojik kazılarda 100 bireye ait iskelet kalıntısı bulundu. Bu buluntularla Anadolu tarihinde ilk kez bu kadar çok toplu mezar gün yüzüne çıkarılmış oldu.
22.11.2018 15.18.01

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Fen Edebiyat Fakültesi (FEF) Antropoloji Bölümü tarafından, Antalya'nın Alanya ilçesi Kadıini Mağarası'nda yapılan çalışmalarda 100'ü aşkın bireye ait iskelet kalıntısı bulundu. SDÜ FEF Antropoloji Bölümü Sosyal Antropoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Nalan Damla Yılmaz Usta, "İskeletler, Kalkolitik ve Tunç Çağı'nda insanların biyolojik ve morfolojik özelliklerine ışık tutabilecek verileri içeriyor. Bu çalışmayla o dönemdeki Alanya'nın kültür tarihini aydınlatacağız" dedi. SDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü, Anadolu'nun insanlık tarihi açısından önemli bir keşfe imza attı. SDÜ, Antalya'nın Alanya ilçesindeki Kadıini Mağarası'nda 100'ü aşkın bireye ait iskelet kalıntısı buldu. Buluntular mağara güzergahında yaklaşık 400 ila 800 metreler arasında tespit edildi.

Binlerce yıl öncesini gösteriyor

İnsan iskeletlerinin, günümüzden 7-5 bin yıl öncesini gösterdiği belirtildi. Buluntuların bir diğer öneminin de Anadolu'da ilk kez bu denli yoğunlukta ‘Mağara toplu mezarı'nın gün ışığına çıkarılması oldu. SDÜ Sosyal Antropoloji Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Nalan Damla Yılmaz Usta, Ekim 2017'de Kültür ve Turizm Bakanlığından alınan izinle Alanya Arkeoloji Müzesi başkanlığındaki bir ekiple başlayan bilimsel çalışmalarla Anadolu'nun insanlık tarihine ışık tutacak yeni verilere ulaştıklarını söyledi. Yaklaşık 5 gün boyunca 100'ü aşkın insan iskeleti buluntusunu, bilimsel olarak arkeolojik kazı ve veri toplama yöntemlerini uygulayıp çıkardıklarını, kataloglamasını yaptıklarını, çizim ve fotoğraflama işlemlerinden sonra Kadıini Mağarası dışına çıkardıklarını belirten Usta "Burada sadece iskelet bulmadık. Arkeolojik buluntular da vardı. İskelet kalıntılarını Alanya Müzesinin izniyle Süleyman Demirel Üniversitesi Antropoloji Bölümüne getirdik. Analizlerimiz, incelemelerimiz devam ediyor. İskeletlerin üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.

 Yorum Ekle