Avrupa Birliği (AB), sonbahar ekonomik tahmininde olduğu gibi, baharda beklenen yüzde 0,9 düşüş yerine yüzde iki büyüme bekleyerek Rusya'nın 2023 GSYH'sine ilişkin tahminini önemli ölçüde iyileştirdi.

Rus haber ajansı RIA Novosti’nin konuyla ilgili haberine göre, AB, 2024 tahminini de yüzde 1,3'ten yüzde 1,6'ya çıkardı.

MasterChef'te potaya giden ilk eleme adayı belli oldu MasterChef'te potaya giden ilk eleme adayı belli oldu

Ancak, Rus yetkililer daha yüksek rakamlar bekliyor. Rusya’nın Ekonomik Kalkınma Bakanı Maxim Reshetnikov 10 Kasım'da 2023'te GSYİH büyümesinin yüzde üç olacağını söyledi. Ayrıca, ekonomik toparlanmanın, nüfusun reel gelirindeki artışın, sanayinin, özellikle imalat ve yatırımın büyümesinin eşlik ettiğine işaret etti.

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı'nın resmi tahmini, 2023 sonunda GSYİH büyümesinin yüzde 2,8 olacağını varsayıyor.

Reshetnikov, ekonominin en zor aşama olan toparlanma sürecini geçtiğini vurguladı. Artık yeni koşullarda, yüksek oranlarda ve sermayeye erişimin zor olduğu koşullarda büyüme oranlarını korumak gerekiyor.

Bu arada hafta Avrupa Parlamentosu, Rusya karşıtı yaptırımların etkinliğinden şüphe duyduğunu belirten bir karar kabul ederek, AB Konseyi ve Avrupa Komisyonu'na bu durumu bir an önce değiştirme çağrısında bulunmuştu.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)