09 Aralık 2022, Cuma
Son Dakika

ABD Başkanı Biden'dan tahıl koridorundaki çabası için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür

ABD Başkanı Biden, Rusya-Ukrayna arasında tahıl koridorunda yaşanan sorunun çözülmesi ve sevkiyatın yeniden başlamasını sağlayan çabası için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.
15.11.2022 15.43.16

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden, Endonezya'nın Bali adasında düzenlenen G20 Liderler Zirvesi kapsamında görüştü.

Erdoğan ve Biden, Endonezya'nın Bali adasında düzenlenen G20 Liderler Zirvesi kapsamında görüştü.

Apurva Kempinski'deki görüşme, basına kapalı gerçekleştirildi.

Biden'dan Erdoğan'a teşekkür

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden arasında gerçekleşen görüşmeye ilişkin açıklama yapıldı.

Buna göre görüşmede, ticaret ve güvenlik konuları başta olmak üzere iki ülke ilişkileri ele alındı.

ABD Başkanı Biden, İstanbul'da İstiklal Caddesi'ndeki terör saldırısında yaşamını yitirenler için taziyelerini iletti.


Bölgesel gelişmelerin de değerlendirildiği görüşmede, ABD Başkanı Biden, Rusya-Ukrayna arasında tahıl koridorunda yaşanan sorunun çözülmesini ve sevkiyatın yeniden başlamasını sağlayan çabaları dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

Türkiye ile ABD arasındaki F-16 sürecine yönetim olarak desteklerinin devam edeceğini belirten ABD Başkanı Biden, İsveç'in NATO üyeliği sürecinde Türkiye'nin önemli bir aktör olduğunu da ifade etti.

Beyaz Saray'dan açıklama

Beyaz Saray açıklamasına göre de görüşmede, İstanbul'daki terör saldırısı başta olmak üzere bölgesel ve küresel gelişmeler ele alındı.

Biden, NATO müttefiki Türkiye'nin yanında olduklarını vurgulayarak Erdoğan nezdinde Türk halkına "en derin" taziyelerini sundu.

Rusya-Ukrayna savaşı sırasında Karadeniz Tahıl Girişimi'nin küresel gıda güvenliğinin iyileştirilmesi için kritik öneme sahip olduğu ve girişimin devam etmesi gerektiği konusunda hemfikir olduklarını vurgulayan Biden, bu girişimi yenileme çabalarından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürlerini iletti.

İki lider, ayrıca, NATO ittifakı meseleleri ile bölgesel ve küresel diğer meselelere dair devam eden yakın koordinasyonu da ele aldı.İTTİFAK-AA

 Yorum Ekle