Canlıların ürettiği tek mücevher! İstiridyeler nasıl inci yapar? Kir ve pislikten oluşan mucize! Canlıların ürettiği tek mücevher! İstiridyeler nasıl inci yapar? Kir ve pislikten oluşan mucize!

MEHMET POYRAZ/İttifakgazetesi.com

ABD, Rusya’nın Ukrayna ile savaşmasının ardından Rus petrol ve petrol ürünlerini satın almayı reddetmiş ve küresel ölçekte yasaklar getirmişti.

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Rus petrol ürünleri ihtiva eden petrol ürünleri aldığı ileri sürüldü.

ABD’nin önemli medya kuruluşlarından  Washington Post (WP), yaptırımlara rağmen Pentagon'un Rus hammaddelerini kullanan petrol ürünlerini satın almaya devam ettiğini öne sürdü.

Gazete, ABD ordusunun tedarikçisi olan Yunanistan'daki Motor Oil Hellas rafinerisinin, aralarında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Türkiye’nin de yer aldığı tedarikçi firmalar zinciri aracılığıyla Rus akaryakıtını alabileceğini ortaya çıkardığını iddia ettiği bir araştırma yaptı.

Rus haber ajansı RIA Novosti’nin Rusya’nın gündemine taşıdığı WP’de çıkan yazıda, "Rus petrolü yeniden markalandırılıyor ve ABD ordusuna ve (Rusya'dan gelen) petrol ürünlerini yasaklayan diğer ülkelere hizmet veren bir Yunan rafinerisine satılıyor" ifadelerine yer verildi.

Gazetede çıkan yazıya göre yaptırımların ardından Yunan rafinerisiyle neredeyse bir milyar dolar değerinde sözleşme imzalayan Pentagon'un satın aldığı petrol ürünlerinde Rus hammaddesinin içeriğini kesin olarak belirlemenin imkansız olduğu da belirtildi.

Bu arada ABD Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, yaptırımlara uyma sorumluluğunun tedarikçilerin kendilerine ait olduğunu ifade etti.

Kaynak: (MEHMET POYRAZ)