ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) geçtiğimiz Ekim ayı belgelerine ulaşan Bloomberg, Biden yönetiminin gizlice İsrail'e silah sevkiyatını arttırdığını duyurdu.

Gazze’de soykırım gerçekleştiren işgalci İsrail'in ABD'den talep ettiği silahlar, Pentagon'da dolaşan Ekim ayı sonlarına ait "İsrail Yönetimi" diye etiketlenmiş bir belgede listeleniyor.

Tüyler ürperten gelenek: Ölülerle hayalet evlilik! Cesetleri satıp ölülerle evleniyorlar Tüyler ürperten gelenek: Ölülerle hayalet evlilik! Cesetleri satıp ölülerle evleniyorlar

Gazete Oksijen’in aktardığına göre, Bloomberg tarafından incelenen belgeye göre silahlar halihazırda sevk ediliyor ya da Savunma Bakanlığı bunları ABD ve Avrupa'daki stoklardan temin etmek için çalışıyor. İsrail'e silah sevkiyatı Demir Kubbe önleyicileri ve Boeing Co. akıllı bombaları gibi hali hazırda sevk edildiği bilinen tedarikin ötesine uzanıyor.

TESLİMATLAR GÜNLÜK GERÇEKLEŞİYOR

Örneğin ekim sonu itibariyle 36,000 adet 30mm top mühimmatının tamamı, talep edilen M141 sığınak delici mühimmatın 1,800 adedi ve en az 3,500 adet gece görüş cihazı İsrail'e teslim edilmiş durumda. Günlük olarak devam eden teslimatların arasında Demir Kubbe önleyicileri ve tıbbi destek ekipmanları da yer alıyor.

ABD’nin etkin medya kuruluşlarından Bloomberg, Pentagon sözcüsünün ayrıntıları tartışmayı reddettiğini ancak bakanlığın yaptığı açıklamada "İsrail'in kendisini savunacak araçlara sahip olmasını sağlamak için iç stoklardan ABD sanayi kanallarına kadar çeşitli yollardan yararlandığını" belirtti.

Bu arada ABD yönetiminin ikili oynaması da belirgin şekilde devam ediyor. Kamuoyu önünde İsrail’e sivil kayıplara dikkat edin çağrısı yapan ABD’nin gizlice silah sevkiyatı yaptığı ortaya çıkarken Filistin direniş gruplarından Hamas da Gazze’deki ölümlerin sorumlusu olarak ABD’yi işaret etmişti.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)