Canlıların ürettiği tek mücevher! İstiridyeler nasıl inci yapar? Kir ve pislikten oluşan mucize! Canlıların ürettiği tek mücevher! İstiridyeler nasıl inci yapar? Kir ve pislikten oluşan mucize!

Palazzo Gradenigo, Venedik’in kültürel mirası


Venedik, İtalya’nın tarihi ve sanatsal mirasıyla ünlü şehirlerinden biri. Şehir, 118 adanın üzerine kurulu, doğal güzelliği, sanat eserleri ve mimarisiyle meşhur2. Palazzo Gradenigo da bu mimari harikaların arasında yer alıyor. Yapı, 16. yüzyılda Venedik aristokrasisinin en ünlü üyelerinden Gradenigo ailesi için inşa edilmiş. Bu aile, Venedik Cumhuriyeti’nin 24 kurucu ailesi arasında3. Palazzo Gradenigo, büyük romanlara da mekan olmuş. Henry James’in “Aspern’in Mektupları” ile Gabriele D’Annunzio’nun “Alev” adlı eserleri bu sarayda geçiyor4.

 ahmet güneştekinn

Güneştekin Art Refinery, sanata değer katacak

Ahmet Güneştekin, Türkiye’nin son 100 yılını anlatan “Hafıza Odası”, mübadeleyi anlatan “Gavur Mahallesi”, mitoslar evrenini yansıtan “Mitoslar Evreni” gibi son sergileriyle sanat dünyasında unutulmaz bir yer edindi5. Sanatçı, halk öyküleri, mitolojiler ve efsanelerden ilhamla renklerini, sembollerini ve geometrinin gücünü İtalya’ya, kendi mekanına taşıyacak. Palazzo Gradenigo, Venedik Bienali’nin de gerçekleştiği sergi alanlarından biri. Güneştekin’in sanat vizyonunu yansıtacak şekilde kullanılacak olan bu mekan, Türkiye adına dünyaya sesini sanatla duyurmak için Güneştekin Vakfı’nın desteklediği genç sanatçılara da sergi ve tanıtım imkanı sağlayacak. Sanatseverler ve tarih tutkunları, bu önemli girişimi merakla bekliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ