18 Eylül 2020, Cuma
Son Dakika

AK Parti'den 'Sultanahmet Camisi'ni müze yapalım' diyenlere sert yanıt!

AK Parti Sözcüsü Çelik, "Sultanahmet Camisi'ni müze yapalım gibi bir yaklaşım, şimdiye kadar gördüğümüz en İslamofobik yaklaşımdır." dedi.
15.06.2020 17.57.06

AK Parti MYK Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen toplantı sonrası AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik önemli açıklamalarda bulundu. Çelik, Ayasofya tartışmalarına ilişkin, "Ayasofya ile ilgili hassasiyet tartışılırken, Sultanahmet de müze olsun diye bir anlayış ortaya çıktı. Acaba partilerinden bir açıklama gelir mi, düzeltirler mi diye bekledik. Bu konularda CHP sabıkalı bir parti. Tam diyorsunuz ki, biraz daha demokratik dil ortaya çıktı. İçlerinden bir Bekçi Murtaza çıkıyor. CHP'nin Ayasofya dili Türkiye içindeki ayrımcı dildir. Bugüne kadar ki en İslamofobik açıklamadır" dedi.

 Fikir ve inanç özgürlüğünü baskılamak isteyenlere izin vermeyeceğiz

Çelik, "Bir yerde ibadet edilmesini evrensel mirasın odak noktasından çıkması olarak yorumlamak çarpık bir anlayıştır. Demokrasimizi sakatlamak isteyenlere, fikir ve inanç özgürlüğünü baskılamak isteyenlere izin vermeyeceğiz. Keşke bu arkadaşlarının faşist bir alana kaydıklarını görseler." ifadelerini kullandı.

"Kıbrıs Türkleri'nin haklarını gasp etmeyi aklından bile geçirmesinler"

Çelik, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Çelik, bir soru üzerine, şunları kaydetti: "(Kıbrıs'ta) Hiç kimse İngiliz üs bölgelerindeki Kıbrıs Türkleri'nin haklarını gasp etmeyi aklından bile geçirmesin."

"Türkiye, Serrac hükümetinin ve Libyalı kardeşlerimizin yanındadır"

Libya'da yaşananlara ilişkin, Çelik, "Türkiye, Serrac hükümetinin ve Libyalı kardeşlerimizin yanındadır. Askeri destekten diğer alanlara kadar tüm destekler Cumhurbaşkanımızın talimatı ile verilecektir." diye konuştu.

"Mesele PKK'nın ne dediği meselesidir onlar açısından"

AK Parti Sözcüsü Çelik, HDP ile ilgili bir soru üzerine, şöyle konuştu: "(HDP'nin tutumu) Mesele hak, hürriyet, kimlik, dil meselesi değil, mesele PKK'nın ne dediği meselesidir onlar açısından."

"Türkiye gibi büyük bir devletle nasıl konuşulacağını öğrenmelidirler"

Doğu Akdeniz ve Ege'de yaşanan gelişmelere ilişkin Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın tutumlarını eleştiren Çelik, şu ifadeleri kullandı: "Ege ve Doğu Akdeniz'de barış konusundaki teminatımızı açıkça ortaya koyarken Yunanistan veya Güney Kıbrıs'ın sürekli sabote etmesini çocuksu hastalıklar olarak görüyoruz."

AK Parti Sözcüsü Çelik, şöyle devam etti: "Yunan Savunma Bakanı ya da diğerleri, Türkiye gibi büyük bir devletle nasıl konuşulacağını öğrenmelidir."  İTTİFAK-AAYorum Ekle