07 Temmuz 2020, Salı
Son Dakika

Ali Erdemir

Ali Erdemir ülkesi için yaptığı çalışmalarla tanınmaktadır. Aldığı uluslararası ödüllerle pek çok konuda insanları düşünmeye sevk etmiştir.
02.07.2018 16.27.53

Adana’nın Kadirli ilçesinde doğdu, 1977′de İTÜ Metalurji bölümünden mezun oldu. İki yıl İskenderun Demir-Çelik Fabrikası’nda çalıştıktan sonra doktora yapmak üzere ABD’ye gitti.
Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden doktora derecesini aldı. Erdemir yaptığı sürtünme deneyleriyle bu alanda bir rekor kırdı. Üzerinde çalıştığı ve teflondan 40 kat daha kaygan olan karbon kaplama ile sürtünme katsayısını 20 kat düşürmeyi başardı.

Argonne Laboratuvarı’nı triboloji alanında önemli bir araştırma merkezi haline getiren Erdemir, 1991, 1998 ve 2003′te R&D (Ar&Ge) ödülü dahil olmak üzere birçok uluslararası ödül aldı. Sürtünme, malzemeler, kaplama ve yağlama üzerine yüzden fazla makalesi yayımlandı. 1998′de Eskişehir Anadolu Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi. son olarak yağin içine borik asit parçacıkları katarak sürtünme azalmasına ve yakıt tasarrufuna imkan sağlayan bir buluşa imza attı.

2 Temmuz 1954 de Adana’da doğdu 1977′de İTÜ Metalurji bölümünden mezun oldu. İki yıl İskenderun Demir-Çelik Fabrikası’nda çalıştıktan sonra doktora yapmak üzere ABD’ye gitti. Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden doktora derecesini aldı.

Erdemir yaptığı sürtünme deneyleriyle bu alanda bir rekor kırdı. Üzerinde çalıştığı ve teflondan 40 kat daha kaygan olan karbon kaplama ile sürtünme katsayısını 20 fold’a düşürmeyi başardı. Argonne Laboratuvarı’nı triboloji alanında önemli bir araştırma merkezi haline getiren Erdemir 1991 1998 ve 2003′te R&D (Ar&Ge) ödülü dahil olmak üzere birçok uluslararası ödül aldı.

Sürtünme malzemeler kaplama ve yağlama üzerine yüzden fazla makalesi yayımlandı. 1998′de Eskişehir Anadolu Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi.son olarak yağin içine borik asit parçacıkları katarak sürtünme azalmasına ve yakıt tasarrufuna imkan sağlayan bir buluşa imza attı.Ali Erdemir Türk bilim adamıdır. Malzeme bilimi yüzey mühendisliği ve triboloji üzerine yaptığı araştırmalarla tanınmıştır.Son olarak yağin içine borik asit parçacıkları katarak sürtünme azalmasına ve yakıt tasarrufuna imkan sağlayan bir buluşa imza attı. ABD Enerji Bakanlığına bağlı Argonne Laboratuvarlarında çalışan Türk bilim adamı Dr. Ali Erdemir borik asit parçacıklarını motor yağıyla karıştırarak yağın daha kaygan hale gelmesini sağladı. Argonne Laboratuvarlarının internet sitesinde verilen habere göre Erdemir yağa borik asit parçacıklarını katarak motor parçaları arasındaki sürtünmeyi azalttı ve böylece enerji tüketiminde tasarrufun yolunu açtı.

Argon’un enerji sistemleri biriminin üst düzey bilim adamları arasında yer alan Ali Erdemir’in 20 yıllık çalışma sonucunda elde ettiği bulgulara göre dibe çökmeme özelliği bulunan borik asit sürtünen yüzeylerin en ince kısımlarına kadar nüfuz ediyor ve koruyucu kaygan bir tabaka oluşturuyor. Bu tabaka sürtünen yüzeyler arasındaki sürtünme katsayısını üçte iki oranında azaltıyor ve bu da yüzeyde daha az enerji harcanmasını mümkün kılıyor. Yeniliğin aynı zamanda motor ve makinelerin ömrünü uzatma ihtimali üzerinde duruluyor. Erdemir internet sitesinde yer alan açıklamasında buluşun yakıt tüketiminde yüzde 4 veya 5 oranında tasarruf sağlayabileceğini bunun sadece yüzde birinin günlük petrol tüketimini milyonlarca varil aşağıya çekebileceğini ve böylece ekonomiye büyük katkı sağlanabileceğini söyledi.Yorum Ekle