Bakan açıkladı: Tüm emekliler 5 bin lira ikramiyeyi alacak! Bakan açıkladı: Tüm emekliler 5 bin lira ikramiyeyi alacak!

ABD'de Ekim ayındaki Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), aylık bazda değişim göstermese de yıllık bazda piyasa beklentilerinin altında yüzde 3,2 artışla gerçekleşti. Bu durum, altın fiyatlarına destek sağladı. Ons altın, 1950 dolar seviyesine, gram altın ise 1800 TL psikolojik desteğini aşarak yükselişini sürdürdü.

Enflasyon verilerinin beklentilerin altında gelmesi, Fed'in daha sıkı bir tutum benimseyebileceği beklentisini oluştururken, aksi durumda ise sıkı para politikası adımlarında bir sona yaklaşıldığı sinyalini veriyor.

İsrail-Filistin savaşıyla birlikte jeopolitik gerilimin altın fiyatları üzerinde önemli bir etkisi olduğunu vurgulayan İslam Memiş, ons altının 2008 dolar seviyesine kadar yükseldiğini belirtti.

İslam Memiş, savaşın başlamadan önce ons altın fiyatının 1.808 dolar seviyesinde olduğuna dikkat çekerek, yaşanan süreçte 200 dolarlık bir yükselişin meydana geldiğini belirtti.

Memiş, "Sürecin biraz daha normalleşmesi ve piyasaların buna alışmasıyla birlikte Amerika Merkez Bankası'nın (Fed) şahin tonda açıklamaları, Aralık veya Ocak aylarında 25 baz puanlık faiz artırma olasılığının piyasalarda fiyatlanması, ons altın fiyatlarının geri çekilmesine sebep oldu" şeklinde açıklamalarda bulundu.

ONS ALTIN BEKLENTİSİ

İslam Memiş, ons altın için teknik olarak 1.908 dolar seviyesinin altında ve 1.960 dolar seviyesinin üstünde bir band aralığının takip edildiğini ifade etti.

Aynı zamanda, "Ons altının tekrar 1.900 dolar seviyesinin altına gerileme olasılığının zayıf olduğunu ve eğer gerçekleşirse bile orta ve uzun vadeli yatırımcılara iyi alım fırsatları sunabileceğini" belirterek, bugünkü ekonomik koşulların buna işaret ettiğini dile getirdi.

Memiş, kısa vadeli baskının ardından ons altında tekrar 2.000 dolar seviyesini hedefleyen bir trend gözlemleyebileceğini ifade etti ve yıl sonunu da 2.000 dolar seviyesinin üzerinde tamamlama ihtimaline dikkat çekti.

Ayrıca, 2024 yılı için ons altın beklentisini paylaşarak, "Beklentim 2.350 dolar seviyesi. Bu beklentilerimi merkez bankalarının faiz artırımlarının yavaşlaması, devam eden jeopolitik risk algısı ve dolar endeksinin beklediği 100 seviyesinin altına geri çekilmesi gibi faktörlere dayandırıyorum" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Memiş, Fed'in önceden duyurduğu faiz artırım politikasının ons altını baskı altında tuttuğunu vurgulayarak, altının değerinin düşük olduğunu belirtti ve 2024 yılında 2.350 dolar seviyesine kadar bir yükselişin şaşırtıcı olmayabileceğini ifade etti.

tr-altin-2

GRAM ALTIN BEKLENTİSİ

İslam Memiş, gram altının yılbaşında 1.115 TL seviyesinden başlayarak Kasım ayında tarihinin en yüksek seviyesini gördüğünü, serbest piyasalarda 1.873 TL seviyelerine ulaştığını belirtti.

Memiş, gram altın tarafında yükselişin devamı için bir engelin bulunmadığını vurgulayarak, ons altının geri çekilmesinin gram altının 1.841 TL seviyesine gerilemesine sebep olduğunu ifade etti. Bunun normal bir geri çekilme olduğunu dile getiren Memiş, 1.800-1.830 aralığının orta ve uzun vadeli yatırımcılar, düğün hazırlığı yapanlar veya altın borcu olan yatırımcılar için bir fırsat olabileceğini belirtti.

Ayrıca, Memiş'in yıl için öngördüğü rakam olan 1.880 TL'ye yaklaşıldığını ve son 2 haftada 1.873 TL seviyesine ulaşıldığını belirterek, hedefin 1.880 TL olduğunu ve ardından 1.900 TL seviyesinin üzerinde yılın tamamlanabileceğini tahmin ettiğini açıkladı.

İslam Memiş, dolar kurundaki güçlenmenin devam ettiğine dikkat çekerek, doların 28.50 Lira seviyesinin üzerinde seyrettiğini belirtti. Merkez Bankası beklenti anketleri ve orta vadeli programlar doğrultusunda doların güçleneceğine dair açıklamaların devam ettiğini ifade eden Memiş, kişisel beklentisinin de bu yönde olduğunu paylaştı.

Doların yükselişi ile ons altının da yükseliş göstereceği beklentisiyle gram altının 1.900-2.000 TL bandında yılı tamamlayabileceğini öngördüğünü dile getirdi. Ayrıca, 2024 yılı için gram altında ilk etapta 2.500 TL seviyesinin hedef olma ihtimalinin güçlü olduğunu belirtti.

Kaynak: HABER MERKEZİ