Festivalin büyük ödül gecesinde "Sinemanın Yüzü" özel ödülü, 100 yıllık Cumhuriyet tarihinde ulusal ve uluslararası birçok ödülün sahibi, Türk sinemasının 60 yıllık tarihinden günümüze uzanan sinemanın sultanı Türkan Şoray ve 55 yıllık sinema kariyeriyle unutulmazlar arasına giren Kadir İnanır'a takdim edilecek.

Kültür Bakanlığı Altın Portakal Film Festivali’nden çekildi Kültür Bakanlığı Altın Portakal Film Festivali’nden çekildi

Festival Yürütme Kurulu Başkanı Menderes Samancılar, Festival Yönetim Kurulu üyeleri Nebil Özgentürk, İsmail Timuçin, Gökhan Mutlay, Hüseyin Orhan ve Mahmut Göğebakan'dan oluşan kurul, Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı iki usta isme, Cumhuriyet'in 100. yılına özel ödül verme kararı aldı.

Sadece sinemada değil, kalplerde de yer alan, Türk halkının sevgisini kazanan sanatçılara ödülleri, 23 Eylül'de gerçekleştirilecek festivalin kapanış gecesi, "Büyük Ödül Töreni"nde takdim edilecek.

Türk sinemasının en önemli isimlerinden biri olan Türkan Şoray, 220 filmde başrol oynayarak Guinness Rekorlar Kitabı'na adını yazdırmış, 1973 yılında rol aldığı Mahpus filmiyle 5. Adana Altın Koza Film Festivali'nde "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü kazanmıştı.

Türk sinemasının unutulmaz aktörlerinden Kadir İnanır ise, ilk kez 1973 yılında Utanç filmiyle 5. Adana Altın Koza Film Festivali'nde "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü kazanmış, 2011 yılında 18. Uluslararası Adana Film Festivali'nde Yaşam Boyu Onur Ödülü'nün sahibi olmuştu.

ÖDÜLÜN ÖNEMİ

"Sinemanın Yüzü" ödülü, Türk sinemasına önemli katkılarda bulunmuş, Türk halkının sevgisini kazanmış sanatçılara verilen bir ödül olarak öne çıkıyor. Cumhuriyetimizin 100. yılında verilen bu ödül, Türk sinemasının önemli isimlerine verilen değerin bir göstergesi olarak görülüyor.

ÖDÜLÜN VERİLMESİNİN ETKİLERİ

Türkan Şoray ve Kadir İnanır'a verilen "Sinemanın Yüzü" ödülünün, Türk sinemasında önemli bir etki yaratması bekleniyor. Bu ödül, Türk sinemasının iki önemli isminin başarılarını bir kez daha hatırlatacak ve Türk halkının sinemaya olan sevgisini artıracak.

Kaynak: (İHA)