16 Mayıs 2022, Pazartesi
Son Dakika

Ankara’dan İstanbul’a İyilik Köprüsü

28.03.2022 22.01.12

Ankara’da hizmet veren Han Çorba, 2019 yılından bu yana plastik kapaklar ile Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’ne destek oluyor. Bireysel olarak başlayan yolculuğuna binlerce kişiyle devam eden Han Çorba sahibi Onur Özdemir, “Omurilik felçlilerine destek olmak isteyen herkes için kapak toplama merkeziyiz. Destekçilerle 6 ton plastik kapak topladık. Bunun yanı sıra okullara giderek hem kapak kampanyamızı yaygınlaştırıyoruz hem de erken yaşlarda çocukların farkındalık kazanmasını sağlıyoruz.” dedi.

Onur Özdemir, 2019 yılında Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği ile tanıştı. Plastik kapakların omurilik felçlileri için tekerlekli sandalyeye dönüştüğü projeye destek vermek için kolları sıvayan Özdemir, 3 yılda binlerce kişiye ulaştı. Ankara’da bulunan Han Çorba’yı TOFD için kapak toplama merkezi ilan etmesi ile vatandaşların evlerinde topladıkları kapakları da alan Özdemir, 6 tona yakın plastik kapağı omurilik felçlilerine bağışladı.

Kapakları ilk toplamaya başladığında kendisinden isteyenler olduğunu söyleyen Özdemir, “O dönemde bu kapakların tekerlekli sandalyeye dönüştürüldüğünü duyunca vatandaş olarak destek olmak istedim ama nereye teslim edeceğimi bilmiyordum. Güvenilir bir yere bağışlamak için araştırma yaparken TOFD ile tanıştım. İşletmemde projemi duyurdukça Ankara halkı da kayıtsız kalmadı. “dedi.

“Çocukların farkındalık kazanmalarını amaçlıyoruz”

Pandemi öncesinde okullara giderek, çocuklara plastik kapak projesini anlatmak için ziyaretler yapan Özdemir, şunları söyledi: “Engelli bireylerin yaşadıkları en büyük sıkıntıların çevresindeki vatandaşların bilinçli olmamasından kaynaklandığını biliyoruz. Bu yüzden erken yaşta farkındalık kazanmaları için okullara ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Bu ziyaretlerimiz sırasında da öğrencilere çorba dağıtıyoruz. Bu yüzden Ankara’da artık İyilik Çorbacısı olarak biliniyoruz. Bu bizi oldukça mutlu ediyor. Önümüzdeki dönemlerde de daha fazla omurilik felçlisi bireye dokunmak için plastik kapakları dönüştürmeye devam edeceğiz.”   İTTİFAKYorum Ekle