17-25 Aralık operasyonun hatırlatan olayların yaşandığı başkentte Ankara Emniyet Müdürü Engin Dinç’in görevden alınacağı ileri sürüldü.

Ankara’da kulaktan kulağa dolaşan kulislere göre başkentin Emniyet Müdürü Engin Dinç görevden alınacak. Dinç, 2023’ün Ağustos ayında Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile bu göreve atanmıştı.

Öte yandan Ankara Emniyet Müdürü görevine atanacak ismin kim olacağı da merak konusu olmaya başladı.

Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, Organize Şube Müdürü Kerem Gökay Öner ile yardımcısı Şevket Demircan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın talimatıyla açığa alınmış, Ankara Cumhuriyet Savcılığı söz konusu kişiler hakkında da  ‘Anayasal düzene karşı işlenmiş suçlar’ kapsamında soruşturma başlatmıştı.

Bu arada Engin Dinç, daha önce İstihbarat Daire Başkanı, Eskişehir ve Konya Emniyet Müdürü olarak görev yapmıştı.

ENGİN DİNÇ KİMDİR?

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün internet sitesinde Engin Dinç hakkında şu bilgilere yer verildiği görülüyor:

“1966 yılında Rize ili Kalkandere ilçesinde doğmuştur. Erzurum nüfusuna kayıtlıdır.

İlköğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra 1981 yılında Polis Kolejini kazanıp, 1989 yılında Polis Akademisinden mezun olarak Komiser Yardımcısı rütbesiyle göreve başlamıştır.

1989 yılında İstihbarat Daire Başkanlığında göreve başlamış, sırasıyla Mardin, Trabzon İl Emniyet Müdürlüklerinde İstihbarat Şube Müdürü olarak görev yapmıştır. Mesleği ile ilgili olarak birçok kurs ve seminere katılmıştır.

Çeşitli dönemlerde ABD, Bosna ve Kosova’da görevlerde bulunmuştur. Aynı zamanda Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olup, lisansüstü eğitimini Kamu Hukuku alanında tamamlamıştır.

3 Mayıs 2013 tarihinde İstihbarat Daire Başkanı, 25 Ekim 2016 tarihinde Eskişehir Emniyet Müdürü, 07 Temmuz 2021 tarihinde Konya Emniyet Müdürü olarak görev yapan Sayın Engin DİNÇ son olarak; 01 Ağustos 2023 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Ankara İl Emniyet Müdürü olarak atanmıştır. Evli ve 3 çocuk babası olup, ileri düzeyde İngilizce bilmektedir.”

DEĞİŞİM SİNYALİ

Bu arada başkent kulislerinde dillendirilen başka bir iddia ise Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün göze çarpacak şekilde değişecek olması. Buna göre birçok kritik birimde personel değişikliği yaşanabilir.