Uzun zamandır köprülerin atılmış olduğu Türkiye ile İsrail arasındaki karşılıklı iyi niyet içeren açıklamalar atılacak yeni adımlarla birlikte ete kemiğe bürünecek gibi görünüyor. 

Hürriyet'in haberine göre: İki ülke arasında yaşanan yakınlaşmayla ilgili olarak İngiltere'de yayın yapan Suudi Arabistan merkezli Suudi 'Asharq Al-Awsat' gazetesi ortaya çarpıcı iddia atmış durumda.

Gazete Netanyahu'nun Türkiye üzerinden geçirmeyi düşündüğü doğalgaz boru hattını ele aldı. Asharq Al-Awsat manşetinde 'Netanyahu, Türkiye Üzerinden Avrupa'ya Gaz Boru Hattı Ulaştırmayı Düşünüyor' şeklinde okurlarına flaş bir haber geçti. 

Rusya’yı savunan Kuzey Kore: Ukrayna krizinin beyni NATO Rusya’yı savunan Kuzey Kore: Ukrayna krizinin beyni NATO

Su altından boru hattı çekilecek

Haberin detaylarında İsrail Başbakanı Netanyahu'nun yetkililere gaz ihracatına alternatifleri incelemesi talimatı verdiğini aktarılarak şu ifadeler yazıldı; 'Türkiye'den İsrail'in doğalgaz alanı Leviathan'a su altından boru hattı dönecek. Bu planla İsrail gazı Türkiye'ye, ardından da Güney Avrupa ülkelerine gidecek. Böylelikle Avrupa'nın Rus gazına bağımlılığına alternatif üretilmiş olunacak.

Türkiye kilit önemde

Netanyahu'nun planında Türkiye'nin kilit bir noktada olduğuna vurgu yapan Al-Awsat, haberine şöyle devam etti;  'Planlanan bu hatla birlikte, Mısır ve BAE'nin de gaz rezervleri bağlantıya dahil edilecek.'' diye yazıldı.

Haberde, Benyamin Netanyahu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gaz hattının Türkiye üzerinden Avrupa'ya geçmesini istediğini bildiğini belirtilirken, 'Türkiye'den bu konuda somut adım talebi beklendiğine dikkat çekildi. 

 (HABER MERKEZİ)