Aşırı sıcak havalar ruh halimizi kötüleştirebiliyor. Özellikle sıcak havanın devam etmesi ve vücudumuzun su ve mineral kaybına uğraması ısı stresine neden olabiliyor. Bu durum beyin fonksiyonlarımızı bozarak merkezi sinir sisteminde dengesizliklere yol açabiliyor.

Beyindeki kimyasalların dengesi bozuluyor

Beyinde salgılanan kimyasalların dengesi bozulduğunda da çeşitli psikolojik sorunlar yaşayabiliyoruz. Bir yandan da çok nemli hava solunum alışkanlıklarımızı değiştirerek psikolojimizi etkileyebiliyor.

Aşırı sıcak havaların psikolojik etkileri şunlar olabilir: 

Halı saha maçında kalp krizi geçirdi Halı saha maçında kalp krizi geçirdi

Zihinsel bitkinlik

Termal stres

Refleks azalması

Yorgunluk

Umutsuzluk

Dikkat dağınıklığı

Ateşlenme

Kalp atışında artış

Kaygı 

Aşırı sıcak havalarda psikolojimizi korumak için ne yapmalıyız?

İnsan vücudu ve insan psikolojisi birçok zorlu duruma karşı direnebilecek harika bir yapıya sahip. Aşırı sıcak havaların getirdiği olumsuz düşünceleri kabullenmek yerine bu düşüncelerle hem yaşam biçimi olarak hem de psikolojik olarak savaşmak, onları yenmemize imkân tanıyabilir.

İşte bu olumsuz düşüncelerle baş edebilmek için uygulayabileceğiniz birkaç uzman tavsiyesi: 

Sıvı kaybı duygu durum bozukluğuna neden oluyor

Aşırı sıcak havalarda su ve mineral dengesi çok önemlidir. Bu yüzden duygu durum bozukluklarının önemli bir nedeni olan sıvı kaybını önlemek için günde 2- 2,5 litre su içilmelidir.

Ayrıca vücudun mineral dengesini sağlamak için şekersiz ve asitsiz içecekler seçilmelidir. Sıvı kaybetmemek ve dolayısıyla psikolojinin kötü etkilenmemesi için açık renkli, pamuklu, rahat ve serin kıyafetler giyilmelidir. Kaliteli bir uyku için nemsiz ve serin ortamlar seçilmelidir.

Günün en sıcak saatlerinde dışarı çıkılmamalıdır. Aşırı sıcaklarda stres yaratabilecek ortamlardan kaçınılmalıdır. Sıcak havalarda yapmak istediğiniz veya eğlendiğiniz işleri ertelemek psikolojinizi olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden eğlenceli aktivitelere zaman ayırmaya ve sosyal olmaya çalışılmalıdır.

Sık sık duş alın

Önemli işler serin ortamlarda yapılmalıdır. Rahatlamak için sık sık ılık veya soğuk duş alınabilir. Eğer fiziksel aktivite yapacaksanız ya sabah erkenden ya da akşam serinliğinde yapmaya dikkat edilmelidir. Yağlı, şekerli ve hazır gıdalardan uzak durarak hafif beslenilmelidir. 

(HABER MERKEZİ)