21 Nisan 2021, Çarşamba
Son Dakika

Askeri helikopter düştü: Çok sayıda şehit var

Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere bugün saat 13.55’te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait Cougar tipi bir helikopter düştü. Kazada 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş'ın da aralarında olduğu 11 asker şehit oldu, 2 asker de yaralandı.
04.03.2021 22.04.01

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere bugün saat 13.55'te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza ait Cougar tipi bir helikopter ile saat 14.25'te irtibat kesilmiştir." bilgisi verildi.

Bölgede arama çalışmalarının hemen başlatıldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bölgede İHA, CN-235 uçağı ve bir helikopter ile arama çalışmalarına derhal başlanmıştır. Arama çalışmaları sonucunda helikopterin kaza kırıma uğradığı tespit edilmiştir. Söz konusu elim kaza neticesinde; helikopterde bulunan kahraman silah arkadaşlarımızdan 11'inin şehit olduğu, 2 kahraman silah arkadaşımızın ise yaralandığı belirlenmiştir. Yaralı personelimizin hastaneye sevk edilmelerine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu elim olayda şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimize acil şifalar diliyoruz."

Milli Savunma Bakan Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı ile helikopter kazasına ilişkin incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakan Akar'dan bilgi aldı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 askerin şehit olduğu, 2 askerin de yaralandığı olayla ilgili Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan bilgi aldı. Kazanın duyulduğu ilk andan itibaren arama kurtarma çalışmalarını yakından takip eden Erdoğan, şehitlere rahmet, ailelere ve TSK'ye başsağlığı diledi.

Ayrıca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, Bitlis'te askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan askerlere Allah'tan rahmet, yaralanan askerlere acil şifalar diledi, Kılıçdaroğlu, Twitter hesabındaki paylaşımda, Bitlis'ten gelen acı haberle yüreklerinin dağlandığını ifade ederek, şunları kaydetti: "Askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan askerlerimize Allah'tan rahmet, aileleri ve yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralanan askerlerimize acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun!"

Şehitlerin kimlikleri belli oldu

Korgeneral Osman ERBAŞ - YOZGAT
Topçu Ast.Kd.Çavuş Nazmi YILMAZ - KAHRAMANMARAŞ
Albay Şentürk AYDINYER - KARS
Yüzbaşı Salih SARIOĞLU - SAMSUN
Ast.Kd.Başçavuş Mehmet DEMİR - KAHRAMANMARAŞ
Ast.Kd.Üstçavuş Ömer UMULU - KIRIKKALE
Uzman Çavuş Hakan GÜL - AMASYA
Yüzbaşı Tayfun KUREŞ - TRABZON
Yüzbaşı Gökhan UYSAL - AFYONKARAHİSAR
Ast.Kd.Çavuş Şükrü KARADİREK - AFYONKARAHİSAR
Uzman Çavuş Tolga DEMİRCİ - KAYSERİ

Yaralı askerlerimizin isimleri
Binbaşı Alptekin KÖPRÜLÜ - GÜMÜŞHANE
Yüzbaşı Ender UZUNÇAKMAK - ORDU

İTTİFAK-AAYorum Ekle