Devlet terör örgütlerine nefes aldırmayacak: Sosyal medyada paylaşanlara soruşturma! Devlet terör örgütlerine nefes aldırmayacak: Sosyal medyada paylaşanlara soruşturma!

Morca Mağarası’nda bin 40 metre derinlikte mide kanaması geçirerek mahsur kalan ABD’li bilim insanı Mark Dicky’nin kurtarılması için başlatılan uluslararası operasyon devam ediyor. Dicky, ASPEG tarafından düzenlenen araştırma gezisine katılan 4 ABD, 4 Türk, 4 Romanya ve 1 Macaristan vatandaşıyla birlikte mağaraya girmişti. 3 Eylül’de rahatsızlanan Dicky, ekip arkadaşlarının haber vermesiyle AFAD, AKUT ve UMKE ekiplerinin müdahalesine kavuşmuştu. Dicky, ilaçlarını aldıktan sonra kendisini iyi hissettiğini söylese de ekipler tedbir amaçlı olarak ona ulaşmaya devam etmişti.

AW025558_06

MAĞARADA DOKTOR MÜDAHALESİ

Bölgeye gelen profesyonel mağaracılar arasında doktorlar da vardı. Doktorlar, Dicky’nin bulunduğu bölgeye inerek tedavisine başladılar. Dicky’ye bin 40 metre derinlikte 4 ünite kan nakli yapıldı. Tedavi sonucunda Dicky’nin durumu iyileşti ve ayağa kalkabildi. Dicky’nin mağaradan çıkartılması için çalışmalar başladı.

Uluslararası operasyon Mersin Afet ve Acil Durum Müdürü Cenk Yıldız, yaptığı açıklamada, “Amerikalı vatandaş Morca mağarasında bin 40 metre aşağıda mide kanaması geçirdi. Bugün itibariyle aşağıya gönderdiğimiz doktorlar onun tedavisine baya bir başarı elde ettiler. Artık tahliye edilecek pozisyona gelindi. Bu tıbbi müdahale devam ederken biz de boş durmadık. Mağarada genişletilmesi gereken yerler, döşenmesi gereken hatları döşedik ve çalışmaları bugün nihayetine sona erdirdik. Bugün de tahliyesine başlıyoruz. Tabii bu çok zor bir operasyon. bin 40 metreden yüzeye normal bir insan 16 saatte çıkıyor. Bu da yaklaşık 3-4 gün sürecek en az. O yüzden hedefimiz Salı ya da Çarşamba günü Amerikalı vatandaşı yüzeye çıkartmak. Önceliğimiz sağlık tabii. Kimsenin başına bir şey gelmeden bu operasyonu tamamlamak. Şuan 36 arama kurtarma personeli var. Yarın 55 kişi daha gelecek ve bu sayı en maksimum seviyeye ulaşacak. Şu an burada AFAD var. Türkiye’den mağaracılık federasyonunun arama kurtarma ekipleri var. Onunla birlikte Hırvatistan, İtalya, Bulgaristan, Macaristan ve Slovenya gibi ülkelerin ekipleri de burada çalışmaya destek veriyorlar’’ dedi.

AW025558_04

Morca Mağarası’nda yaşanan olay, Türkiye ve diğer ülkelerden gelen arama kurtarma ekiplerinin ortak çabasıyla sonuçlandırılması umuluyor.

Kaynak: (İHA)