Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin merakla beklediği kabineyi bu akşam açıkladı.. Türkiye'nin Cezayir Büyükelçisi görevini yürüten ve Avrupa'nın ilk başörtülü milletvekili olarak tarihe geçen Mahinur Özdemir'in de kabinede olacağı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de mazbatasını alıp yemin ederek göreve başladı. Anıtkabir'i ziyaret eden Erdoğan, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Göreve Başlama Töreni'nde konuştu.

Yeni kabineyi dakikalar önce açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, salı günü ise ilk Bakanlar Kurulu toplantısının düzenleneceğini duyurdu.

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI: MAHİNUR ÖZDEMİR GÖKTAŞ

Avrupa'nın ilk başörtülü milletvekili olarak tarihe geçen Mahinur Özdemir'in Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olacağı öğrenildi.

Mahinur Özdemir, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını tanımadığı gerekçesiyle partisinden ihraç edilmişti.

Hristiyan demokrat çizgideki Merkez Demokrat Hümanist (MDH) partisinden 2009'da Brüksel milletvekili seçilen Özdemir, Belçika ve Avrupa'da seçilen ilk başörtülü milletvekili olmuştu.

MAHİNUR ÖZDEMİR KİMDİR?

Avrupa parlamentosuna başörtüsüyle giren ilk milletvekili olan Mahinur Özdemir, 7 Kasım 1982 tarihinde Belçika'nın Schaerbeek kentinde doğdu.

Lisans Brüksel ULB Üniversitesi İnsan Kaynakları Mühendisliği Bölümü'nde, kamu yönetimi alanında da master eğitimi aldı. Bunun yanında Fransızca, Flemenkçe ile İngilizce dillerini de öğrendi. Daha sonra siyasete atılarak 2009 yılında Merkez Demokrat Hümanist Parti'den Brüksel meclisine girdi. 30 Temmuz 2010'da da Rahmi Göktaş ile evlendi.

Öte yandan Özdemir 2015'de Ermeni Soykırımı'nı reddetmesi sebebiyle partisinden tasfiye edildi.

Özdemir, 1 Ocak 2020 tarihi itibarıyla Türkiye'nin Cezayir Büyükelçisi.

Hristiyan demokrat çizgideki Merkez Demokrat Hümanist (MDH) partisinden 2009'da Brüksel Milletvekili seçilen Özdemir, Belçika ve Avrupa'da seçilen ilk başörtülü milletvekili olmuştu.

(HABER MERKEZİ)