Bakü’nün Karabağ’daki Ermenilere yolladığı yardımı Ruslar engelliyordu. Şimdi ise Rusya ve Azerbaycan birlikte hareket ederek Karabağ’daki Ermeni nüfus için harekete geçti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev Karabağ’daki Ermenilere yapılan Rus gıda yardımının ayrı bir anlaşma olduğunu belirtti.

X sosyal medya hesabı üzerinden uluslararası gazetecilerden gelen pek çok soruyu yanıtlamak için açıklama yaptığını kaydeden Hacıyev, Rusya Kızılhaçının inisiyatifindeki gıda kargosunun, 10 Eylül’de Azerbaycan Kızılayı ile koordineli olarak Ağdam-Askeran yolu üzerinden Hankendi'ne doğru gideceğini anlattı.

Hikmet Hacıyev, Rus Kızılhaçının Azerbaycan Kızılayı ile koordineli şekilde Karabağ'daki Ermeni nüfusu için gıda yardımı gönderdiğini kaydederek şu ifadelere yer verdi:

“Bu ayrı bir anlaşmadır ve ICRC sevkiyatı için Ağdam-Hankendi ve Laçın-Hankendi yollarının eşzamanlı olarak açılması önerisiyle karıştırılmamalıdır.”

Hacıyev konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

“Bu ayrı bir anlaşmadır ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) sevkiyatı için Ağdam-Hankendi ve Laçın-Hankendi yollarının eşzamanlı olarak açılması önerisiyle karıştırılmamalıdır.”

1 Eylül günü “iyi niyet jesti” olarak Ağdam-Hankendi ve Laçın-Hankendi yollarının eşzamanlı olarak açılmasına Azerbaycan’ın rıza gösterdiğini vurgulayan Hacıyev, Karabağ’daki yasa dışı rejimin bunu reddettiğini ifade etti.

Sırbistan Kosova sınırındaki asker sayısını azalttı Sırbistan Kosova sınırındaki asker sayısını azalttı

Karabağ’daki sözde rejimin sözde seçimlerini “sahte ve uydurma” olarak nitelendirerek eleştiren Hacıyev, Laçın kontrol noktasında Azerbaycan'ın gümrük ve sınır kontrol rejimine uyulması gerektiğine vurgu yaparak şunları da kaydetti:

 “Yasa dışı kukla rejimin tasfiye edilmesi ve silahsızlandırılması gerekiyor. Karabağ'ın Ermeni ve Azerbaycanlı sakinlerinin yaşayabileceği ve bir arada olabileceği kalıcı barışı sağlamanın tek yolu budur.”

Bu arada Ermenistan'da, Karabağ’daki sözde rejim kaynaklı çıkan haberlerde, Rus gıda yardımının Ağdam yolu üzerinden bölgeye ulaşacağı ve aynı zamanda Laçın koridoru boyunca insani yardım geçişinin yeniden sağlamak için anlaşmaya varıldığı ileri sürülmüştü.

AZERBAYCAN KISITLAMIŞTI

Karabağ'da yaşayan Ermenilerin Ermenistan'a gidiş gelişlerde kullandıkları Laçın-Hankendi yoluna, sınır muhafızlarına Ermenistan'dan ateş açılması ve Uluslararası Kızılhaç Örgütü araçlarıyla kaçak eşya taşınmasını gerekçe gösteren Azerbaycan kısıtlama uyguluyor. Bu sebepten ötürü Bakü yönetimi tarafından siviller için açık olan güzergahta ağır vasıtaların geçişine de müsaade edilmiyor.

AZERBAYCAN YARDIMINI RUSLAR ENGELLİYOR

Karabağ'daki Ermeni nüfus yolun kapalı olmasını gerekçe göstererek "insani krizle yüz yüze kaldığını" iddia ederken, Ermenistan'ın gönderdiği tırlar ise yaklaşık bir aydır sınırda bekletiliyor. Azerbaycan Kızılayı’nın Karabağ'da yaşayan Ermeniler için gönderdiği 40 ton un yüklü iki yardım tırı da Rus güçlerinin Ağdam-Hankendi yolundaki kontrol noktasında bekletiliyor. Tırların geçişi, Karabağ'daki Ermenilerin sözde yönetimince engelleniyor.

Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya üçgenindeki krizden dolayı Moskova açıklama yaptı Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya üçgenindeki krizden dolayı Moskova açıklama yaptı

Kaynak: (HABER MERKEZİ)