20 Eylül 2020, Pazar
Son Dakika

Bakan Dönmez'den hayvancılık yapanlara elektrikte indirim müjdesi

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: Tarımsal sulama grubuna, sulamanın yanı sıra, sera, hayvancılık (küçükbaş,büyükbaş,kanatlı) süt toplayıcılar, süt işleyiciler dahil olmak üzere tarımsal faaliyetlerin tamamını içerecek bir düzenleme yapıyoruz. Bunlar daha önce iş ticari işletme grubunda yer alıyordu. Kilovatsaat elektrik ücretleri daha yüksekti. Bu uygulamadan sonra yüzde 12 civarında bir indirimden faydalanmış olacaklar. Güneş enerjisinden üretim sınırlamalarını kaldırıyoruz.
01.03.2019 23.10.32

Bakan Dönmez, Antalya’nın Korkuteli ilçesindeki bir otelde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlarla bir araya geldi. Burada konuşan Bakan Dönmez, önemli bir seçimin arifesinde olduklarını belirterek, ulusal kalkınma ile yerel kalkınmanın uyumunun son derece önemli olduğunu kaydetti. Bakan Dönmez, aynı amaç ideal ve gaye doğrultusunda çalışmanın yerelde ve genelde başarıyı katlayarak getirdiğini belirtti.

Hizmetin adına başına halk getirmekle halkçı olunmadığını dile getiren Bakan Dönmez, “Halkın içine gireceksiniz. Temas edeceksiniz. Gerçek ihtiyaçları tespit edip, halkın ayağına getirmek zorundasınız. Musluklardan su akmasın siz damacana ile su götürün. Damacana kültürü 1990 yıllarda tanıştık biz. Su kesildiği için damacana kültürü başladı. Bir çok büyükşehirde musluklardan akan su memba kalitesine geldi. Elektrik varken bizi fazla hatırlayan olmaz, yokluğunda daha çok hatırlanan bir işi yapıyoruz. Su da öyle. Elektrikte geçmişte saatler süren kesintiler, kısıtlamalar vardı. Çünkü arz, üretim talebi karşılamıyordu. Talep 100, üretim 80 ise kesintilerle eksiği tamamlıyorduk. 20’si ya elektik kullanmayacak yada paylaştırılacaktı. Son yıllarda yatırımlarla üretimde bir sıkıntımız kalmadı. Elektrikte fazlamız var. Geçtiğimiz yıl elektrik ihracatımız ithalatımızı geçti. Bugün her yerde elektrik var. Arz ve üretimle ilgili sorun yok, şebekelerde zaman zaman arıza oluyor. Şebeke bakım ve onarımında iyiyiz. Eskiye göre çok daha iyiyiz yarın iyi olacağız.” diye konuştu.

"50 milyon kişi doğalgaz kullanıyor"

Doğalgazda sessiz bir devrim yaşandığını anımsatan Bakan Dönmez, “2000’li yılların başında, 5 büyük şehirde doğalgaz varken, bugün 81 ilin tamamına doğalgaz götürdük. 2000’li yılların başında 50 ilçede doğalgazı kullanırken bugün 510 ilçe kullanır hale geldi. Ülke nüfusunun yüzde 62’si, kabaca 50 milyon kişi doğalgaz kullanıyor. 7-8 milyon kişinin de kapısına kadar götürmüşüz ama henüz kullanmaya başlamamış. Bu yaygınlık oranı Avrupa’daki bir çok gelişmiş ülkeyle kıyaslandığında hatırı sayılır seviyedir. Kendi kaynaklarımız yetersiz, ithal ediyoruz. Kaynak çeşitliliğini arttırmak suretiyle, uzun dönemli kontratlarla, yeni projelerle ülkede bir arz sıkıntısı olmasın diye gece gündüz çalışıyoruz. Korkuteli’de sizde kullanmaya başlayacaksınız söz veriyoruz yapacağız inşallah. Önümüzdeki haftadan itibaren şirketlerin teknik elemanları bu çalışmayı yapacak.” ifadelerine yer verdi.

"Yüzde 12 elektriği ucuz kullanacak"

Çiftçilere yönelik yaptıkları çalışmalardan bilgiler veren Bakan Dönmez, “Tarımsal sulama grubundan yararlananların sayısı arttırılabilir mi diye bir talep oldu. Çalışmalar bitti önümüzdeki hafta kurul kararı da çıkacak. Tarımsal sulama grubuna, sulamanın yanı sıra, sera, hayvancılık (küçükbaş,büyükbaş,kanatlı) süt toplayıcılar, süt işleyiciler dahil olmak üzere tarımsal faaliyetlerin tamamını içerecek bir düzenleme yapıyoruz. Bunlar daha önce iş ticari işletme grubunda yer alıyordu. Kilovatsaat elektrik ücretleri daha yüksekti. Bu uygulamadan sonra yüzde 12 civarında bir indirimden faydalanmış olacaklar.”diye konuştu.Yorum Ekle