14 Ağustos 2022, Pazar
Son Dakika

Bakan Karaismailoğlu duyurdu: 2053 planımızı hazırladık

Bakan Karaismailoğlu, "Planlarımızda 28 bin kilometreden 38 bin kilometrenin üzerine çıkaracağımız bölünmüş yol ağımızda akıllı ve otonom teknolojilerle donatılmış, hızlı, emniyetli yol altyapısıyla kaza oranlarını daha da azaltacağız." dedi
04.07.2022 20.20.47

İstanbul'dan yüksek hızlı tren ile geldiği Bilecik Garı'nda Bilecik Vali Vekili Akgün Corav, AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, AK Parti İl Başkanı Serkan Yıldırım ve diğer ilgililer tarafından karşılanan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, daha sonra Bilecik Köprülü Kavşağı'nın açılışının yapılacağı alana geçti. Bakan Karaismailoğlu, törende yaptığı konuşmada, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak Türkiye'yi dünyanın lider ekonomileri arasına yükseltecek, milleti hak ettiği yere taşıyacak dev projeleri, devlet aklı ve politikalarının sonucu planlayıp inşa ettiklerini ve yalnızca Türkiye'nin değil, dünyanın hizmetine sunduklarını söyledi.

Türkiye'nin her yerinde son 20 yılda hayata geçen nice dev yatırımlarla AK Parti'nin yüce milletin gönlüne girdiğini ifade eden Karaismailoğlu, yapılan bütün genel ve yerel seçimlerde, referandumlarda milletin teveccühüne mazhar olan AK Parti'nin seçimlerin hepsinden milletin güvenini alarak alnının akıyla birinci parti olarak çıktığını dile getirdi. Bakan Karaismailoğlu, AK Parti ile hizmet, yatırım, üretim, ihracat, adalet, kalkınma ve istihdam siyasetinin benimsendiğini anlatarak, şöyle devam etti:

"Bu uğurda 7/24 esasına göre çalışıyor, 'Doğu batı' demeden Türkiye'nin her bölgesine hizmet götürüyoruz. Marmara, Karadeniz, Ege ve İç Anadolu bölgelerinin önemli bir geçiş noktası Bilecik'te demir yolu ve kara yolu yatırımlarımıza ağırlık veriyoruz. Bilecik, Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren hattının geçiş güzergahında yer alıyor. Ayrıca, İstanbul'u Antalya'ya bağlayan kuzey-güney aksında bulunuyor. Bu nedenle Bilecik'in kara yolu yoğunluğu yüksek hacme sahip. Bilecik'in şehir içi ve şehirler arası ulaşımını düzenleyen Bozhöyük-Bilecik-Mekece devlet yolunun Bilecik ayrım noktasında ciddi bir trafik yükü vardı. Bu noktadan günde ortalama 20 bin araç geçiyor. Şehir girişinde oluşan yığılmanın önüne geçmek ve şehir içi ve şehirler arası kara yolu akışını rahatlatmak için Bilecik Girişi Köprülü Kavşağı'nı tamamladık."

"Bilecik'i bölünmüş yollarla Bolu, Sakarya, Eskişehir ve Kütahya'ya bağladık"

Karaismailoğlu, AK Parti hükümetleri döneminde Bilecik'e yapılan ulaşım ve erişim yatırımlarının 22 milyar 545 milyon lirayı aştığını söyledi. "Son 20 yılda, Bilecik'teki bölünmüş yol uzunluğunu 7 kattan fazla artırarak 171 kilometreye, bitümlü sıcak kaplamalı yol uzunluğunu 13 kattan fazla artırarak 228 kilometreye çıkardık." diyen Karaismailoğlu, şu bilgileri paylaştı:

"Bilecik'i bölünmüş yollarla Bolu, Sakarya, Eskişehir ve Kütahya'ya bağladık. Hükümetlerimiz döneminde kara yolu sektöründe yaptığımız yeni ve etkin atılımlarımız sayesinde Bilecik'in ulaşım ve altyapıda çağ atlamasına vesile olduğumuzu özellikle vurgulamak istiyorum. Bilecik'te 135 kilometre tek yol yapım ve iyileştirmesi gerçekleştirdik. Toplam uzunluğu 6 bin 524 metreyi bulan 2 çift tüp tünel yaptık. Bilecik'te yapımı devam eden 5 önemli kara yolu yatırımımızın toplam proje bedeli 703 milyon lirayı aşmaktadır."

Karaismailoğlu, Bilecik Girişi Köprülü Kavşağı'nın hizmete girmesiyle yıllık olarak zamandan 7 milyon lira, akaryakıttan 1 milyon lira olmak üzere toplam 8 milyon lira tasarruf sağlanacağına, aynı zamanda karbon salınımının da 192 ton azalacağına işaret etti.

"Türkiye'nin ulaşım ve iletişim altyapısını güçlendiriyoruz"

AK Parti'nin 20 yıllık hükümetleri döneminde Türkiye'nin her bir noktasına ulaşımı rahat, güvenli ve ekonomik hale getirdiklerine dikkati çeken Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Halkımızın gönlüne giden yolları, dağları tünellerle, derin vadileri viyadüklerle geçtik. Şehirlerimize transit geçişlerle nefes aldırdık. Hizmet ve eser siyasetimizle, halkımıza hizmeti Hakk'a hizmet olarak gördük. Hizmet hamlelerimizde, günübirlik tartışmalara hiç girmedik. Bizim yapacak daha çok işimiz, katedecek daha fazla yolumuz var. Bugüne dek hayata geçirdiğimiz her yatırımın, her projenin ülkemizin aydınlık geleceğine saçtığımız tohumlar olduğunun bilinciyle hareket ettik. Son 20 yıl içinde ülkemizin ulaşım ve iletişim altyapısına 183 milyar dolar yatırım gerçekleştirdik. Bu sayede milli gelire 520 milyar dolar, üretime 1 trilyon 79 milyar dolar ve istihdama 18 milyon kişi katkı sağladık. Ülkemizin dört bir yanında, 4 binin üzerinde şantiyede yüz binlerce çalışanla 'gece gündüz', 'kar kış' demeden Türkiye'nin ulaşım ve iletişim altyapısını güçlendiriyoruz."

"Hava yoluyla dünyada en çok destinasyona uçan ülkeyiz"

Bakan Karaismailoğlu, son 20 yılda Türkiye'nin bölünmüş yol uzunluğunun 6 bin kilometreden 28 bin 664 kilometreye çıktığını anlattı. "Otoyol ağımızı 3 bin 633 kilometreye yükselttik. Ülkemizi Avrupa'nın 6'ncı, dünyanın 8'inci yüksek hızlı tren işletmecisi yaptık." ifadelerini kullanan Karaismailoğlu, şunları dile getirdi:

"1432 kilometre hızlı tren hattı inşa ettik. Konvansiyonel hat uzunluğumuzu 11 bin 590 kilometreye yükselttik. Toplam demir yolu ağımızı 13 bin 22 kilometreye çıkardık. 26 olan havalimanı sayımızı 57'ye yükselttik. Dış hat uçuşlarımızı 129 ülkede 338 noktaya çıkartarak hava yoluyla dünyada en çok destinasyona uçan ülke olduk. 2002 yılında 149 olan liman sayımızı 217'ye, 37 olan tersane sayımızı 84'e çıkardık. 20 yıl önce 'Ülkemizin dört bir yanı bölünmüş yollarla donatılacak, insanımız yüksek hızlı trenlerle seyahat edecek, İstanbul Boğazı'nın altından tüp geçitlerle trenler, metrolar, arabalar geçecek, hava yolu halkın yolu olacak, 7'den 70'e herkes hızlı internet kullanacak.' dediğimizde, bazıları bizlere inanmamış hatta akıllarınca dalga geçmeye çalışmışlardı ama bugün bu dediklerimizin hepsini gerçekleştirdik. Yetinmedik, 'Milli yüksek hızlı tren yapacağız. Yerli uydularımızı uzaya göndereceğiz. Yerli uçak yapacağız. Kanal İstanbul'u hayata geçireceğiz' dedik. Allah'a şükürler olsun, verdiğimiz önceki sözleri nasıl ki gerçekleştirdiysek bunları da öyle hayata geçireceğiz."

"AK Parti'de ideolojiye değil, insana hizmet var"

Millet için her gün yeni projelerin ve yeni hizmetlerin peşinde koştuklarını söyleyen Karaismailoğlu, muhalefetin yalanlarına devam ettiğini belirtti. Hizmet etmekten geri durmayacaklarının altını çizen Bakan Karaismailoğlu, "Bayrağımızı en yukarıda dalgalandırmaya devam edeceğiz. Halkın ihtiyaçlarını iyi tespit etmek ve halkın isteklerini ön planda tutmak gerekiyor. Biz başkaları gibi halkçı gözüküp yan gelip yatmayız. Türkiye'nin geleceği için var gücümüzle çalışıyoruz. Muhalif belediyelerin yönettikleri iller, ilçelerin hali ortada. İnşallah düzelirler diye bekliyoruz. Yatırım var mı? Yok. İstihdam var mı? Yok. Proje var mı? Yok. Ne var biliyor musunuz? Ancak yalan siyaseti var. Biz onlar gibi olmadık, olmayacağız. AK Parti'de ideolojiye değil, insana hizmet var." diye konuştu.

Konuşmanın ardından Bilecik Vali Vekili Corav, AK Parti Bilecik Milletvekili Yağcı, Bilecik Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, AK Parti İl Başkanı Yıldırım ve diğer ilgililerin katıldığı törenle köprülü kavşak hizmete açıldı.

"Kara yollarında elektrikli ve alternatif enerji kullanımını artıracağız"

Açılışın ardından Yenişehir-Bilecik-Osmaneli Yolu Şantiyesi'ne gelen Karaismailoğlu, burada yetkililerle basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi. Daha sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Karaismailoğlu, 2003 yılından bugüne dek sadece ulaştırma ve haberleşme yatırımları için 1 trilyon 600 milyar liranın üzerinde yatırım yapıldığını söyledi.

Türkiye'nin tarihi boyunca böyle bir yatırım hamlesine ve kalkınmaya şahit olmadığını ifade eden Karaismailoğlu, altyapı alanında Türkiye'nin 100 yıllık açığını 20 yılda kapatabilme başarısını gösterdiklerini vurguladı. Bakan Karaismailoğlu, milletin AK Parti'ye ülkeyi yönetme yetkisini verdiğinde Türkiye'nin kendi içinde siyasi ve ekonomi mücadele içinde olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Şimdi ise ülkemiz tüm dünyada saygınlığı artan, sözü geçen, etki alanı sınırlarının çok ötesine uzanan küresel bir güç olma yolunda ilerliyor. 'Halka hizmet, Hakk'a hizmettir' anlayışımızdan taviz vermeyerek, milletimizin hizmetkarı olduğumuzu bir an olsun aklımızdan çıkarmayarak yürüdüğümüz bu yolda, halkımızın desteğini her daim görmemiz, kutlu yürüyüşümüzdeki en büyük motivasyonumuz oldu. Milletimizin emanetini daha ileriye, daha iyiye taşımak için durmaksızın çalıştık. Yatırımlarımızla Türkiye'yi küresel bir lojistik süper güç olma yoluna soktuk ve bu yolda da emin, hızlı ve planlı adımlarla ilerliyoruz."

Son 20 yılda yapılan yatırımların yüzde 65'lik büyük payını kara yolları projelerinin aldığına değinen Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

"Ülke genelindeki kara yolu çalışmalarımızla, bölünmüş yol uzunluğumuzu 4,5 kat artırıp 28 bin 664 kilometreye, otoyol uzunluğumuzu 2 katına çıkararak 3 bin 633 kilometreye ulaştırdık. Tünellerimizi de 13 kat artırarak 650 kilometrenin üzerine çıkardık. Geçit vermeyen dağları tünellerle, derin vadileri de köprü ve viyadüklerle aştık. Köprü ve viyadük uzunluğunu 2,5 kat artırdık. Ülkemizin hedef ve yol haritalarını belirledik. 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planımızı hazırladık. Planlarımızda 28 bin kilometreden 38 bin kilometrenin üzerine çıkaracağımız bölünmüş yol ağımızda akıllı ve otonom teknolojilerle donatılmış, hızlı, emniyetli yol altyapısıyla kaza oranlarını daha da azaltacağız. Yolculuk planlamalarına göre elektrikli şarj altyapısı kuracağız. Kara yollarında fosil yakıt yerine elektrikli ve alternatif enerji kullanımını artıracağız."

"İstanbul YHT Hattı'nda seyahat süresi 11 dakika daha kısalacak"

Bakan Karaismailoğlu, Marmara, Karadeniz, Ege ve İç Anadolu bölgelerinin geçiş noktasındaki Bilecik'te, demir yolu yatırımı ve iyileştirmesi için çalışmalara devam ettiklerini aktardı. Bilecik ve Bozüyük Yüksek Hızlı Tren garlarını ve Pamukova-İnönü arasında 96 kilometrelik yolu yenilediklerine işaret eden Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ankara-Eskişehir-Bilecik-İstanbul YHT Hattı'nın Alifuatpaşa-Arifiye kesimi tamamında saatte 250 kilometre hızla işletmecilik ve Alifuatpaşa-Arifiye arasındaki mevcut konvansiyonel hatta yük taşımacılığının yapılması amacıyla güzergah üzerindeki inşaat çalışmalarını hızla sürdürüyoruz. Proje kapsamında T26 Tüneli'nin altyapı çalışmaları devam ediyor. Projede, yüzde 75 fiziki ilerleme sağladık. 2024 yılı başında tamamlayacağız. Doğançay Ripajı-1 kesiminin tamamlanmasıyla Ankara-İstanbul YHT Hattı'nda seyahat süresi 11 dakika daha kısalacak. Doğançay Ripajı 2. kesimde altyapı çalışmalarında yüzde 28 fiziki ilerleme sağladık. Tüm kesimlerdeki işlerin tamamlanmasının ardından Ankara-İstanbul YHT Hattı'ndaki seyahat süresindeki kısalma 35 dakikaya çıkacaktır."

"Ülkemize 654 bin metrekarelik lojistik alan kazandıracağız"

Karaismailoğlu, Bilecik il sınırları içinde 140 kilometre hızlı tren ve 165 kilometre konvansiyonel hat olmak üzere 305 kilometrelik demir yolu ağının bulunduğunu belirterek, Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Hızlı Demir Yolu Projesi, Bursa-Yenişehir ve Bandırma-Bursa olarak hatta iki kesimde çalışmaların devam ettiğini aktardı. Projede kalan işler kapsamında Bursa-Yenişehir-Osmaneli üstyapı ve elektrifikasyon, Yenişehir-Osmaneli bölümünün altyapı işlerinin yapılacağı bilgisini veren Karaismailoğlu, tüm projeyi 2024 yılı sonunda tamamlayıp hizmete açacaklarını belirtti.

Karaismailoğlu, lojistik alanında da Bilecik'e önemli yatırımlar yapıldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Bilecik Bozüyük Lojistik Merkezi ile 1,9 milyon ton taşıma kapasitesi sağlayacağız. Ülkemize 654 bin metrekarelik lojistik alan daha kazandıracağız. Bugün burada şantiye incelemesi yaptığımız Yenişehir-Bilecik-Osmaneli bölünmüş ve bitümlü sıcak kaplamalı yol projesi, toplam uzunluğu 40 kilometrelik Yenişehir-Bilecik Devlet Yolu'nun, Bilecik il genelinde yürüttüğümüz bölümüdür. Bilecik il sınırları içinde kalan 16,1 kilometrelik kısmında bugüne kadar 6,1 kilometresini bölünmüş yol standardında tamamlayarak hizmete açtık. Projede bu yıl 2,5 kilometrelik BSK bölünmüş ve kalan kısımlarını tamamlayacağız. 2022 yılı sonuna kadar da Bilecik-Yenişehir yolunun tamamını bölünmüş yol olarak hizmete açacağız."

Türkiye'nin imarı için tüm ulaşım modlarında çalışmalara devam edeceklerini dile getiren Karaismailoğlu, "Haberleşme, kara, hava, demir ve deniz yolları arasında bütünleşik bir ulaşım sistemi kuruyoruz. Tüm ulaşım sistemleri arasında hızlı, verimli, ekonomik bir ulaşım ağını kuruyoruz. 7/24 esasına göre, canla başla çalışmaya devam ediyoruz. Türkiye için, ne yapsak azdır." dedi.

"Yorulmak yok, durmak yok. Hizmete devam"

AK Parti İl Başkanlığı'nı ziyaret eden Karaismailoğlu, burada yaptığı konuşmada da "Halka hizmet, Hakk'a hizmet" düsturuyla 2002 yılından beri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Türkiye'nin çağ atladığını söyledi.

20 yıl önce yapılması gereken en önemli işlerden birisinin ulaştırma altyapısı olduğunu ifade eden Karaismailoğlu, "Memleket ve millet sevdasıyla tutuşan AK Parti kadrolarının 20 yılda 100 yılda yapılamayacak işleri bu memlekete kazandırmalarının tek yolu 'Halka hizmet, Hakk'a hizmet' düsturuyla çalışmalarıyla oldu. Tabii ki burada sadece Türkiye için değil dünyayı yöneten bir Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, bir vizyoner liderle bu işler oldu. Olmaya da devam ediyor." diye konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, 2002 yılında AK Parti'nin iktidara geldiğinde 15 bin kilometre bölünmüş yol sözü verdiğini anımsatarak, "Siz hayal satıyorsunuz' deyip gülüp geçmişlerdi ama bugüne geldiğimizde 28 bin 664 kilometre bölünmüş yolla bütün Türkiye'de hizmet veriyoruz. Yetmedi 2053'e kadar gittiğimizde bütün planlarımızı yaptık. 28 bin 664 kilometreyi tam 38 bin kilometreye çıkartacağız. Yorulmak yok, durmak yok. Hizmete devam." dedi.

"Çağ atlatan projeler vatandaşımızın hayatını kolaylaştırdı"

Önlerinde büyük bir seçim olduğuna değinen Karaismailoğlu, şöyle konuştu: "O seçimin ışığı hafta sonu Çankırı'dan gözüktü. İnşallah o ışık artarak devam edecek. 20 yılda karada, havada, denizde, demir yollarında yapılmış olan bu çağ atlatan projeler vatandaşımızın hayatını kolaylaştırdı. Mesafeleri kısalttık, akaryakıttan, zamandan tasarruf yaptık. Sevdiklerimizle görüşmek için imkanımız oldu. Bu yolların güvenliği sayesinde trafik kazalarında tam yüzde 80'e varan azalmalar oldu. Bunun da karşılığında bu projeler sayesinde yılda tam 9 bin 500 tane vatandaşımızın canını kurtarıyoruz." Adil Karaismailoğlu, Türkiye'nin Yüksek Hızlı Tren ile daha yeni tanıştığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bilecik de bundan faydalanıyor. Şu anda 8 ilimiz Yüksek Hızlı Tren ile seyahat etme imkanıyla tanıştı. 1400 kilometrelik bir hızlı tren ağımız var. Önümüzdeki yıllar hedefimiz belli. 28 bin kilometreye çıkaracağız mevcut demir yolu ağımızı. Şu anda ülkemizin her tarafında hummalı demir yolu çalışmamız var. Önümüzdeki 4 yıl içinde Gaziantep'ten hızlı trene binecek bir vatandaşımız, Gaziantep, Osmaniye, Adana, Mersin, Niğde, Karaman, Konya, Bilecik, İstanbul hatta Kapıkule Almanya'ya kadar hızlı trenle gitme imkanına kavuşacak. Aynı şekilde önümüzdeki yıl bugünlere gelmeden Sivas'ı da hızlı trenle buluşturuyoruz. Bu konforu, bu kıymeti bütün vatandaşlarımız hak ediyor. Hak etmeye devam edecek. Hedefimiz 8 ile ulaştırdığımız hızlı tren ağımızı, tam 52 ile ulaştırarak vatandaşlarımızın bu konfordan, bu güvenlikli yolculuktan nasibini almasını sağlamaktır."

Türkiye'nin gelecek yıl uzayda kendi uydusuyla temsil edilen ilk 10 ülke arasına gireceğini vurgulayan Karaismailoğlu, "Bunlar çok kıymetli işler. Bakın, Kovid-19 salgın süreci bu kadar sistemler kilitlendi dünyada millet eve kapandı. Ama biz yatırımlarımızı daha da artırdık. Biz 2019 yılında tam yüzde 50 daha fazla yatırım yaptık. O yüzden ülkemizin her bir köşesinde vatandaşımızın hayatını kolaylaştıracak projeleri bir bir açıp hizmete sokuyoruz." diye konuştu.

"Biz doğru yoldayız"

2023 seçimlerinin önemine değinen Karaismailoğlu, şöyle devam etti: "Siz bakmayın birileri masaların etrafında dolaşıyor, kalkıyorlar. Onlar çok daha oturup kalkarlar. O masalardan bir şey çıkmaz. Çünkü o masalarda milletin derdi yok. O masalarda kendi gelecekleri, kendi koltuklarının derdi var. Masaların üstü ayrı, altı ayrı. Bunların hepsi patlar. Hiç merak etmeyin. Biz doğru yoldayız ve bu doğru yolda devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2023'ü de atlatacağız. Dünyanın gelişmiş en büyük 10 ekonomisine sahip büyük, güçlü Türkiye'yi bütün dünya gördü, görmeye de devam edeceğiz."

Karaismailoğlu'na ziyarette AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, AK Parti İl Başkanı Serkan Yıldırım, bazı ilçe belediye başkanları ile il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri ve partililer eşlik etti. Daha sonra Atatürk Bulvarı'nda esnafı ziyaret eden Karaismailoğlu, sonrasında kentten ayrıldı.  İTTİFAK-AA Yorum Ekle