Çeşitli temaslarda bulunmak amacıyla Mardin’e giden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı’nda ilk protokolünce karşılandı. Vali Akkoyun’u ziyaret ederek kentteki çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Koca açıklamalarda bulundu. Bakan Koca “85 milyon insanımıza, adil, eşit ve kapsayıcı sağlık hizmeti sunma hedefi doğrultusunda çok önemli mesafeler kat ettik.” ifadelerine yer verdi.

bakan-koca-t.c.-vatandasi-olan-hic-kimseye-turkce-disinda-recete-yazimi-soz-konusu-degil_7976_dhaphoto7

Uzman doktor yüz yaşına kadar yaşamanın sırrını verdi! İşte o tarif... Uzman doktor yüz yaşına kadar yaşamanın sırrını verdi! İşte o tarif...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Mardin’de yaptığı açıklamada ülkemizde bulunan yabancı vatandaşlar reçetelerin çeşitli dillerde yazıldığını ifade ederek, T.C. vatandaşı olan, hiçbir kimseye Türkçe dışında reçete yazmanın söz konusu olmadığını söyledi. Yabancı olan hastanın kendi ülkesinde reçetenin anlaşılmasını sağlamak amacıyla yapılan bir düzenleme olduğunu dile getiren Bakan Koca, “Birileri bir yerlere çekmek istiyor, nereye çekerlerse çeksinler gerçek bundan ibarettir.” ifadelerine yer verdi.

bakan-koca-t.c.-vatandasi-olan-hic-kimseye-turkce-disinda-recete-yazimi-soz-konusu-degil_7976_dhaphoto3

Bakan Koca açıklamalarında şunları söyledi:

“SAĞLIK HİZMETLERİNİ TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINA EŞİT ŞEKİLDE ULAŞTIRDIK”

“Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ‘Önce insan, önce sağlık’ anlayışı ile ilerlediğimiz sağlık alt yapımız 22 yıllık istikrarlı bir büyüme ve modernleşme süreci yaşadı. Türkiye’nin dört bir yanında dünyanın en modern sağlık tesislerini inşa ettik ve yenileriyle yolumuza devam ediyoruz. Anadolu’yu, Mardin’i 21’inci yüzyılın şifahaneleriyle donatıyoruz. Cumhurbaşkanımızın ilan ettiği Türkiye Yüzyılı vizyonu ile sağlık yatırımları, bilgi, teknoloji ve sağlık hizmeti üretimi noktasında bölgesel ve küresel koşullarda zirveyi hedefliyoruz. Bu küresel hedefin meşruiyetini, sağlık hizmetlerini Türkiye’nin dört bir yanına eşit şekilde ulaştırarak sağladık. 85 milyon insanımıza, adil, eşit ve kapsayıcı sağlık hizmeti sunma hedefi doğrultusunda çok önemli mesafeler kat ettik. İşte bu noktada, Mardin ve bölge illerimiz açısından AK Parti iktidarları döneminde sağlık alanında yaşanan en büyük değişim, bölgesel adaletsizliğin çok büyük ölçüde giderilmiş olmasıdır.” 

bakan-koca-t.c.-vatandasi-olan-hic-kimseye-turkce-disinda-recete-yazimi-soz-konusu-degil_7976_dhaphoto5

“BU, REÇETENİN ANLAŞILIR OLMASINI SAĞLAMAK İÇİN YAPILAN BİR DÜZENLEMEDİR”

Yabancılar için yazılan reçetelerde çeşitli dillerin kullanıldığını ifade eden Bakan Koca, “E-reçete ile ilgili konu şu, T.C. vatandaşı olan hiçbir kimseye, Türkçe dışında reçete yazımı söz konusu değildir. Bu, yabancı olan hastanın kendi ülkesinde, reçetenin anlaşılır olmasını sağlamak için yapılan bir düzenlemedir. Var olan yaklaşımı biraz da geniş tutarak, hizmetin geldiği noktayı göstermek için önemli olan bu durumu birileri bir yerlere çekmek istiyor, nereye çekerlerse çeksinler gerçek bundan ibarettir.” ifadelerine yer verdi. (DHA)