Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü" vesilesiyle yaptığı sosyal medya paylaşımında, antibiyotiklerin bilinçli bir şekilde kullanılmasının önemine vurgu yaptı.

Koca, antibiyotiklerin dikkatli kullanılmadığı durumlarda bakterilere karşı direnç gelişebileceği ve tedavilerin etkisiz hale gelebileceği uyarısında bulundu. Bu durumun bazen ölümcül hastalıklara yol açabileceğini belirten Koca, "Antibiyotiklerin ateşi düşürmek, ağrıyı hafifletmek veya virüs kaynaklı enfeksiyonları tedavi etmek amacıyla kullanılması yanlıştır" ifadelerini kullandı.

Mutfağınızdaki gizli katilleri tanıyın! Bunları hemen dolabınızdan boşaltın! Ölümcüller... Mutfağınızdaki gizli katilleri tanıyın! Bunları hemen dolabınızdan boşaltın! Ölümcüller...

Antibiyotiklerin sadece bakterilere karşı etkili olduğunu ve hekim önerisiyle kullanılması gerektiğini vurgulayan Koca, enfeksiyonları en etkili biçimde tedavi etmek ve direnç oluşma riskini azaltmak için doğru dozda, uygun şekilde ve reçeteye uygun zaman aralıklarıyla kullanılması gerektiğini dile getirdi. Ayrıca, bilinçsiz antibiyotik kullanımının küresel düzeyde bir halk sağlığı sorunu oluşturduğunu da hatırlattı.

Kaynak: HABER MERKEZİ