Kocaeli'nin Gebze ilçesinde 25 Ağustos’ta meydana gelen olayda, kendini banka çalışanı olarak tanıtan şahıs, faizsiz kredi verme vaadiyle 59 yaşındaki  yüzde 49 duyma kaybı bulunan Ahmet Uzun’u tam 85 bin TL dolandırdı. Faizsiz kredi almak isterken telefonuna gelen mesaja onay veren Ahmet Uzun’un hesabından kredi çekildi. Mağdur olduğunu söyleyen Uzun, “Banka dışında gelen telefon numaralarına hiçbir zaman karşılık vermemek gerekir. Ben verdim, yandım. İsterseniz siz de deneyin, aynı şekilde yanın.” ifadelerine yer verdi.

25 Ağustos tarihinde Gebze’de meydana gelen olayda, edinilen bilgiye göre, yüzde 49 duyma kaybı olan Ahmet Uzun’u sabit hat üzerinden arayan şahıs, kendisini banka çalışanı olarak tanıttı. Faizsiz kredi verdiklerini söyleyen şahsa inanan Uzun, kendisine gönderilen mesajlara onay verince hesabından 85 bin TL kredi çekildi. Dolandırıldığını sonradan anlayan Uzun, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

“BANA GÖNDERDİĞİ MESAJI ONAYLAMAMI İSTEDİ, BEN DE ONAYLADIM”

Olayı aktaran Ahmet Uzun, “Beni tanıdığım bir telefon numarası aradı ve kendini banka görevlisi olarak tanıttı. 20 binin üzerinde faizsiz kredi verdiklerini söyleyince ben de kabul ettim. Bunun için bana gönderdiği mesajı onaylamamı istedi, ben de onayladım. Parayı hesabıma yatıracağını, oradan söyledi.” diye konuştu.

AW020040_02

Vazelin'in mucizevi faydaları Vazelin'in mucizevi faydaları

“5-10 DAKİKA İÇİNDE TÜM PARAM GİTTİ”

Olaydan şüphelenince bankayı aradığını söyleyen Uzun, "Durumu bildirmek için bankayı aradığımda telesekreter ile geçirdiğim 5-10 dakikalık sürede dolandırıcı tüm paramı almış.” dedi.

"BANKADAN ARADIKLARINI SÖYLESELER BİLE İNANMAYIN"

Kimsenin mağdur olmamasını istediğini söyleyen Uzun “Emekli bir vatandaşım. Parayı nereden bulup ödeyeceğim? Bankaya durumu bildirdim ve dolandırıcılardan şikayetçi oldum. Vatandaşlar bu tür telefon aramalarına karşı dikkati olsun. Bankadan aradıklarını söyleseler bile inanmasın. Banka dışında gelen telefon numaralarına hiçbir zaman karşılık vermemek gerekir. Ben verdim, yandım. İsterseniz siz de deneyin, aynı şekilde yanın.” dedi.

“GENELLİKLE YAŞLILARI DOLANDIRIYORLAR” 

Böyle işler için genellikle yaşlıları seçtiklerini söyleyen Uzun, “Bankaya söyledim, ‘Siz onay verdiniz’ diyor. Doğru ben onay verdim ama bir anlık gafletim yüzünden yandım. Banka işleme el koyamadı. Şahısların isimleri belli, devletimizin el atıp durumu çözmelerini istiyorum. Dolandırıcılık olaylarına karşı önlemlerin alınmasını istiyorum. Ben yandım kimse yanmasın. Genellikle de dolandırmak için yaşlıları seçiyorlar. 50 yaşını doldurmuş kişilere bu tür olayları yapıyorlar." dedi. (İHA)