Veteriner Hekim Doğanay Vural, başıboş köpeklerin yaban hayatında oluşturabileceği tehlikeleri İhlas Haber Ajansı muhabirine anlattı. Vural, başıboş köpeklerin yıllardır Türkiye'de bir sorun haline geldiğini söyledi.

"YABAN HAYVANLARI İLE KÖPEKLERİ BİR ARAYA GETİRMİŞ OLUYORUZ"

Vural, "Biz köpekleri seviyoruz diye onları beslersek, hele ki ormanlarda yemlerle beslersek bu sefer yaban hayvanlarıyla köpekleri bir araya getirmiş oluyoruz. Kırsal kesimlerde insanların yol kenarlarına yem ve mama bıraktıklarını görüyorum. Yolun kenarına mama bırakmak çok yanlış bir davranış. Hem yoldan geçen arabaların köpeklere çarpma ihtimali var hem de yaban hayatındaki kurtların, ayıların köpeklere zarar verme ihtimali var" dedi.

Diyarbakır’da su tasarrufu çağrısına vatandaşlar duyarsız kalmadı Diyarbakır’da su tasarrufu çağrısına vatandaşlar duyarsız kalmadı

"YABAN HAYVANLARI İÇİN MAMA BIRAKILMAMALI"

Yaban hayatını korumak için ormanlara bırakılan mamaların başıboş köpeklerin ormanda toplanmasına neden olduğunu belirten Vural, "Doğaya yaban hayatına mama bırakmayın" diye konuştu.

"YABAN HAYVANI KÖPEK ÇATIŞMASI ORTAYA ÇIKIYOR"

Vural, "Doğadaki yaban hayvanlarının ölümü ile sonuçlanıyor. Belki boz ayının ölümü ile sonuçlanmıyor ama sadece doğamızda ayılar yaşamıyor ki, karaca, karacaların yavruları, geyik yavruları, tavşanlar, vaşak yavruları, yani nesli tehlike atındaki belki de Anadolu parsının yavrusunun olduğunu düşünün, belki de ona zarar verebilecek bir durum ortaya çıkıyor. Dolayısıyla bu sorunun çözülmesi gerçekten çok önemli" ifadelerini kullandı.

"SOKAK HAYVANLARI İÇİN UYGUN ORTAMLAR OLUŞTURULMALI"

Vural, başıboş köpek sorununun çözümü için sokak hayvanları için uygun ortamların oluşturulması gerektiğini söyledi.

"Sokak hayvanlarını beslemek için ormanlara, dağlara, kırsal alanlara gidilmemesi gerektiğini vurgulayan Vural, "Orası yaban hayvanlarının kendi bölgesi. Biz yaban hayvanlarının kendi bölgesine mama bıraktığımızda bu sefer köpekler de orayı bölgesi olarak belirliyor. Yaban hayvanı köpek çatışması ortaya çıkıyor. Dolayısıyla bu konuda tekrar üstüne basa basa söylüyorum. Doğaya yaban hayatına mama bırakmayın" ifadelerini kullandı.

Kaynak: (İHA)