28 Temmuz 2021, Çarşamba
Son Dakika

Basın İlan Kurumunun basına destek paketinin tarihi uzatıldı

Basın İlan Kurumu, salgın sürecinde resmi ilan ve reklam alan süreli yayınların gazetecilik faaliyetlerini eksiksiz sürdürebilmeleri için aldığı tedbirlerin fiili satışla ilgili 2. maddesinin 31 Ağustos'a kadar uzatılmasını kararlaştırdı.
22.06.2021 16.37.01

Basın İlan Kurumundan (BİK) yapılan açıklamaya göre, yeni tip koronavirüs salgınının devam etmesi nedeniyle resmi ilan ve reklam yayınıyla alakalı süreli yayınların, salgından minimum etkilenmesi ve mevzuat yükümlülüklerinin yerine getirilememesi nedeniyle gazetelerin mağduriyet yaşamamaları için BİK Genel Kurul kararının 2. maddesi 31 Ağustos'a kadar uzatıldı.

Süreli yayınların mevzuat gereği yerine getirmek zorunda olduğu fiili satış şartlarını kapsayan karar şu şekilde: "2. Gazetelerin Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliğinin 46, 66, 72, 73, 79 ve 81. maddelerine göre aranılan fiili satış adedine (baskı-bayi-abone vs.) ilişkin düşüşlerde salgın mücbir sebep olarak değerlendirilecek ve anılan maddelerdeki fiili satış adetleri şartları uygulanmayacak." İTTİFAKYorum Ekle