Ereğli ilçesinde dün sabah saatlerinden itibaren ulaşılamayan ve mendireğe çarpıp battığı belirlenen 'Kafkametler' adlı kuru yük gemisinin 12 Türk denizcisinden oluşan mürettebat listesi açıklandı:

 1. Kaptan Cemal Turan
 2. 2’nci Kaptan Hıfzı Tarhan
 3. Telsiz Zabiti Berke Çamurtaş
 4. Başmühendis Veli Özel
 5. 2’nci Makinist Göksel Özel
 6. Güverte Ustası Tamer Özer
 7. Usta Gemiciler İsmail Kaptan ve Satılmış Uslu
 8. Gemici Mustafa Nacar
 9. Usta Makinist Cüneyt Aygen
 10. Yağcı Ömer Hebip
 11. Aşçı Metin

NE OLMUŞTU?

Ereğli ilçesindeki fırtına nedeniyle deniz trafiği zorlu anlar yaşıyor. Sağanak ve şiddetli fırtına, bir geminin kaybolmasına sebep oldu.

Seçil Erzan'ın avukat sevgilisi Candaş Gürol'la yazışmaları ifşa oldu! Neler var neler... Seçil Erzan'ın avukat sevgilisi Candaş Gürol'la yazışmaları ifşa oldu! Neler var neler...

Rusya'dan İzmir Aliağa Limanı'na yük taşıyan Türk bayraklı gemide 12 kişi bulunuyor. Adı 'Kafkametler' olan Türk gemisi, fırtına nedeniyle Ereğli Limanı'na sığınmış ancak limanda kalamayınca tekrar sefere çıkmış. Ancak gemi, limandan ayrıldıktan kısa bir süre sonra irtibat kesildi ve bir daha haber alınamadı.

100

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, fırtınada kaybolan Kafkametler gemisinin battığını ve 12 mürettebata ulaşılamadığını duyurdu. Bakan Yerlikaya, fırtına nedeniyle alınan önlemleri ve yaşananlarla ilgili şu detayları paylaştı:

aci-haberi-bakan-yerlikaya-duyurdu-kaybolan-turk-bayrakli-kafkametler-gemisi-batti-1700455001

"Fırtına öncesinde Meteoroloji Genel Müdürlüğü, ülke genelinde uyarılar yaptı. Ancak gün içinde alarm seviyesi daha da yükseldi, birçok şehir etkilendi. Bu uyarılar, medya ve resmi kurumlar aracılığıyla duyuruldu. Valilikler, belediyeler ve sivil toplum kuruluşları hazırlıklarını yaptı.

AFAD'ın verilerine göre, 16 ilde bin 611 ihbar aldık. Bu ihbarlarla ilgili 65 çatı uçuşu, 270 devrilen ağaç, 102 su baskını ve bin 150 diğer olay rapor edildi. Maalesef iki vatandaşımız hayatını kaybetti. Diyarbakır Han ilçesinde ve Batman'da yaşanan aşırı yağışlar sonucu bu kayıplar oldu.

Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. İki ilde ise 50 kişi yaralandı. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Zarar gören araç sayısı da 16 ilde 7 bin 17 olarak tespit edildi. Şu ana kadar valilerin ve AFAD'ın koordinasyonunda 7 bin 17 kişi görevlendirildi. Dört ilde ise yapılan ihbarlar sonucu 109 vatandaşımız kurtarıldı.

Zonguldak Karadeniz Ereğli'de ise olumsuz hava ve deniz koşulları nedeniyle İzmir'e gitmek üzere limandan ayrılan Türk bayraklı Kafkametler adlı kuru yük gemisi mendireğe çarparak batmıştır. Gemide bulunan 12 Türk mürettebat ile hala irtibat kurulamamış durumda. Sahil Güvenlik Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri, AFAD, Kıyı Emniyeti, jandarma, emniyet ve itfaiye ekipleri arama kurtarma faaliyetleri için hazır bekliyor. Hava koşullarının düzelmesiyle birlikte arama kurtarma çalışmaları başlayacak."

Kaynak: HABER MERKEZİ