Baykar ile Azerbaycan arasında ortak insansız hava aracı sistemleri üretiminin yapabilmesi için iyi niyet protokolü imzalandı. Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Azerbaycan Savunma Bakan Yardımcısı Aqil Qurbanov, Baykar ile Azerbaycan Savunma Bakanlığının ortak olarak insansız hava aracı sistemleri üretiminin yapabilmesi için iyi niyet protokolü imzaladı. Törene, Azerbaycan Savunma Bakan Yardımcısı Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ramiz Tahirov da katıldı. 

Azerbaycan'da Bayraktar Teknolojisi

Gökyüzünde beliren sıralı ışık merak uyandırdı Gökyüzünde beliren sıralı ışık merak uyandırdı

Özellikle ileri nesil teknolojilerin, otonom teknolojilerin, yapay zeka destekli yeni nesil teknolojilerin geliştirilmesi için Baykar tarafından Azerbaycan Bakü'de Bayraktar Teknoloji Girişimi kurulduğunu belirten Bayraktar, sözlerini şu şekilde sürdürdü: 'Azerbaycan'da bu teknolojiler çok etkin bir şekilde, dünya harp doktrinlerini değiştirecek ve bunu dünya seviyesinde tartışılır hale getirecek seviyede etkin bir kullanımı oldu. Biz de şimdi bu iş birliğini ortak geliştirme projeleriyle ileri taşımayı, daha özgün, daha yeni nesil konularda birlikte ortak çalışmalar yapmayı hedefliyoruz. Özellikle bu donanan mühimmat teknolojileri, kamikaze insansız hava aracı teknolojilerinden başlayarak devam edecek şekilde ilerlemeyi hedefliyoruz.'

Azerbaycan Savunma Bakan Yardımcısı Aqil Qurbanov ise konuşmasında şunları kaydetti: 'Bugün Baykar Teknoloji'yle, Savunma Bakanlığı arasında, Bayraktar Azerbaycan şirketi bünyesinde ortak teknolojiler geliştirme, ortak üretim, yeni nesil teknolojilerin Azerbaycan'da Baykar'la, Savunma Bakanlığı'nın desteğiyle geliştirilmesi ve Baykar'la uzun süredir olan sıkı işbirliğimizin daha da ileri götürülmesi amacıyla niyet protokolü imzaladık. Çok yakında daha emin adımlarla çok farklı işlere imza atacağız' (İHA)