21 Ocak 2022, Cuma
Son Dakika

Bayrampaşa’ya muhteşem Şehir Kütüphanesi

Bayrampaşa Vakfı, ilçe merkezinde yer alan eski bir cam fabrikasını muhteşem bir kütüphaneye çevirmek üzere kolları sıvadı. İstanbul merkezli Bayrampaşa Vakfı, Bayrampaşa Şehir Kütüphanesi adıyla muhteşem bir projeyi hayata geçiriyor.
28.12.2021 00.23.41

DURSUN EKER

Bayrampaşa Vakfı tarafından kurulacak Bayrampaşa Şehir Kütüphanesi'nin tanıtımı amacıyla geniş katılımlı bir program düzenlendi. İlçe merkezinde yer alan eski bir cam fabrikasını kütüphaneye çevirmek üzere yapılan hazırlıklar, yine aynı mekânda gerçekleştirilen programda kamuoyuyla paylaşıldı. 

Bayrampaşa Şehir Kütüphanesi tanıtım programına, Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Bayrampaşa Milli Eğitim Müdürü Suat Mamur, Şişli Etfal Hastanesi Başhekimi Dr. Özgür Yiğit, Bayrampaşa Devlet Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Adnan Hut,  Bezmialem Dragos Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Sedat Ziyade, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri, mahalle muhtarları, STK temsilcileri, okul yöneticileri ve çok sayıda davetli katıldı.

BU GÜZELLİĞE SAHİP ÇIKAN HERKESE TEŞEKKÜRLER

Sunuculuğunu Doç. Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Hatipler’in yaptığı programın açılış konuşmasını Bayrampaşa Vakfı Mütevelli Heyeti adına eski Bayrampaşa Belediyesi Başkanı ve eski İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge yaptı. Bürge, “Bayrampaşa Vakfı olarak çocuklarımızın ve halkımızın yararlanması amacıyla Bayrampaşa Şehir Kütüphanesi’ni kurmak istedik. Çevremize sahip çıkma adına çevreye güzellik ve birlik katma adına bu projeye önem veriyoruz. Bu güzelliğe sahip çıkan saygıdeğer bakanlarımıza, bakan yardımcılarımıza, milletvekillerimize, valilerimize, kaymakamlarımıza, belediye başkanlarımıza ve iş adamlarımıza teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun. Rabbim işlerinizi ve ömürlerinizi bereketlendirsin. Herkesi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum” dedi. 

Hüseyin Bürge’nin konuşmasının ardından Bayrampaşa Şehir Kütüphanesi’ni tanıtıcı sinevizyon gösterisi izlendi.

BAYRAMPAŞA BUNU HAKEDİYOR 

Yine Bayrampaşa Vakfı Mütevelli Heyeti adına kürsüye gelen Cemil Yıldız ise projenin teknik detayları hakkında bilgi verdi. Cemil Yıldız konuşmasında, “Bizleri yalnız bırakmadığınız ve mutluluk ve heyecanımıza ortak olduğunuz için sizlere teşekkür ederiz. Bu heyecanımız 1 yıl önce başladı. Genç kardeşlerimizin böylesine bir ihtiyacını gerçekleştirmek için uzun ve yoğun bir süreç geçirdik. Yönetim kurulumuzu bu yolda yalnız bırakmayan ve destek olan tüm kurum, kuruluş ve işadamlarımıza teşekkür ediyorum. Hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra projelendirdik. Bu konuda Fatih Belediyesi ve Bayrampaşa Belediyesi’nin önemli katkıları oldu. Sonuçta ortaya bu projemiz ortaya çıktı.  Burası 3750 metrekarelik bir arsa. Bayrampaşa’nın önemli bir bölgesinde. Bayrampaşa Devlet Hastanesi’ne okullarımıza, Sabri Akpınar Parkı’na, İBB Tuna Spor Kompleksi’ne yakın bir konumda. Birçok öğrencimizin yürüyerek gelebileceği bir konumda olduğu için çok önemli yer ediniyor. Binamızın ana iskeletini koruyacağız. Restorasyonlar yaparak güzel bir kütüphane yapacağız inşallah. Güneş panelleri kuracağız. Doğal olarak ışık alacak bir yer olacak. İsmini Bayrampaşa Şehir Kütüphanesi koyduk. Bayrampaşa’nın bunu hak ettiğini düşünüyoruz. Burası son derece güvenli ve nezih bir alan olacak. 4 aylık bir zaman diliminde bitirmeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇOK ÖNEMLİ BİR EKSİKLİĞİ GİDERECEK

Projeyi destekleyenlerden biri olan Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan da konuşmasında, Fatih dışında ilk kez bir toplantıya katıldığını belirterek, “Gerek Bayrampaşa Belediye Başkanımız Atila Aydıner başkanımız gerekse Bayrampaşa Vakfı Mütevelli heyetinden Hüseyin Bürge ve Cemil Yıldız’ı yalnız bırakmama adına burada bulunuyorum. Fatih ilçesinde 17 kütüphane kurduk. Abartmıyorum İstanbul’da hatta Türkiye’de bir ilçe sınırında en çok kütüphane bizde bulunuyor. Bayrampaşa Şehir Kütüphanesi de Bayrampaşa’da önemli bir eksikliği giderecektir. Bayrampaşa Şehir Kütüphanesi hayırlı, uğurlu olsun. İnşallah Ramazan Bayramı’nda hizmete açılacaktır” şeklinde konuştu.

BAYRAMPAŞA BELEDİYESİ’NDEN TAM DESTEK 

Tanıtım programında konuşan Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner ise, "Bayrampaşa'mızın böyle makro düzeyde bir kütüphaneye ihtiyacı vardı. Bu nedenle Bayrampaşa Vakfımızla birlikte bir projelendirme nihayetinde bu alan kiralanarak Bayrampaşa'da ki gençlerimizin burada ki kütüphaneyle buluşmalarını bilgiyi yakalamalarını ve o bilgi doğrultusunda da ilerlemelerini düşündük. Bunun üzerine burada bir kütüphane açmaya karar verdik" dedi. Kütüphanenin açılması için Bayrampaşa Belediye'sinin maddi ve manevi destek verdiğini söyleyen Aydıner, "Vakfımızla birlikte yürüyecek olan bir kütüphane olacaktır. İnşallah bu kütüphanede yavrularımız ilk etapta saat 24.00'e kadar devam etsin diye düşündük. Gençlerimiz eğitim ve öğrenimlerini kütüphanedeki tüm kitaplardan yararlanabilecek şekilde ufka doğru vizyonlarını artırsınlar. Dijital dünyamızda dijital çağda artık gençleri burada dijital dünyayla buluşturmanın çabasını veriyoruz. Vakfımızla müşterek olarak yürüttüğümüz bu projemiz Bayrampaşa'mıza ve tüm ülkemize hayırlı olsun" diye konuştu.

İNSANLARIN HAYIRDA YARIŞMASI ÖNEMLİ

Törende konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili Aziz Babuşcu, insanların birbiriyle hayırda yarışmasının çok önemli olduğunu ifade ederek, “Bu mekân sanayi kuruluşu olarak uzun yıllar çok hizmet vermiş ve birçok insana ekmek kazandırmış. Ama bugün atıl halde bulunan bu alan Bayrampaşa Vakfı öncülüğünde bir eğitim yuvası olma yolunda adımların atıldığı çok önemli bir proje haline geldi. Vakıflar için ‘Kimsesizlerin kimsesi’ diye bir tabir kullanılıyor. Vakıf kültürü son dönemlerde yeniden çok önemli işlevsel bir hale geldi. Rabbimiz her şeye bir ölçüye göre yapmıştır. O ölçülür çerçevesinde hareket edildiği zaman küçük büyük fark etmeden önemli olan yapılan hizmetin niteliği önemlidir. İnşallah Ramazan bayramında bu eğitim yuvasının hayata geçirildiğini hep beraber görürüz. Hayırda yarışmak insanları teşvik eder. Bayrampaşa Vakfı’nı ve bu projede emeği geçen ve bu hayırda yarışanları kutluyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı. 

AYNI ANDA 400 ÖĞRENCİ FAYDALANABİLECEK

Bayrampaşa Şehir Kütüphanesi bin 750 metrekarelik kapalı alan, dijital kütüphane sahası, 50 bin kitap, seminer salonu, atölyeleri, kafeteryası ve rehberlik hizmetleri ile Bayrampaşa'nın geleceğine yön verecek. Bayrampaşa Şehir Kütüphanesi'nde aynı anda 400 öğrenci faydalanabilecek. Toplamda Şehir Kütüphanesi'nden 10 bin öğrenci faydalanacak. Üyelere sabah kahvaltısı, öğlen ve akşam çorbalarını ve sıcak çay hizmeti de verilecek. Bayrampaşa Şehir Kütüphanesi en büyük amaçlarından bir tanesi de sosyal medya bağımlısı, alışkanlıklara eğilimi olan gençlere bilginin ve teknolojinin kapısını aralayacak. Bayrampaşa Şehir Kütüphanesi başta Bayrampaşa halkı olmak üzere tüm İstanbul halkına hizmet verecek.

MEKÂN 10+10 YILLIĞINA KİRALANDI 

1996 yılında kurulan Bayrampaşa Vakfı bünyesinde aşevi oluşturularak, her gün binlerce insana sıcak yemek yapılarak evlerine kadar dağıtımı yapılmakta. Vakıf aşevi faaliyetini sürdürürken, eksikliğini hissettiği bir konuda, yaptığı istişareler sonucunda eğitim alanına girmeyi düşündü. Bayrampaşa’nın gençlerinin başka ilçelerdeki kütüphanelerden yararlanması üzerine, ilçede tespit ettiği metruk halde bulunan kromaj diye bilinen fabrika binasını 10 + 10 yıl olarak kiraladı. 

Bayrampaşa Vakfı’ndan yapılan açıklamamada, “Bu alanda faaliyetler, devlet ve belediyeler olarak yapıldığı görülürken, örnekleri içinde sivil olarak faaliyet gösterecek olması hasebiyle de, Bayrampaşa Vakfı’nın yeri daha da önem arz etmekte olduğu ifade edilerek, “3 bin 500 metrekare alana sahip kiralanan alanda mevcut fabrika binası bin 500 metrekare. Fabrika binasına kütüphane, derslikler, sunum odaları ve küçük bir sinema salonu yapılacak. Aynı anda 400 öğrenciye ev sahipliği yapacak olan Bayrampaşa Şehir Kütüphanesi’nden toplamda 10 bin öğrenci faydalanabilecek. Gençlerimiz kütüphanede çalışırken, diğer zamanlarında sınıflarda küçük gruplar halinde bir konu veya bir kitap üzerinde düşünür ve tartışırken, bir film izleyecekler, hatta derslerine yardımcı olacak takviye kurs alabilecekler. Ev ortamında ders çalışma veya okuma imkânı bulamayan, zamanlarını yanlış yerlerde geçirmek zorunda olan gençlerimizi bu sıcak yuvada ağırlamak istiyoruz. Onlara burada zaman geçirirken çaylarını ve sıcak çorbalarını da ücretsiz olarak dağıtacağız. Dijital kütüphane oluşturularak da hizmetlerine sunacağız. Yine kendilerini başka alanlarda geliştirmek isteyen gençlere, sinema kulübü, fotoğrafçılık kulübü, tarih kulübü, müzik kulübü gibi zaman içerisinde geliştireceğimiz alanları da hazırlayacağız” denildi. İTTİFAKYorum Ekle