Bu yıl 19 bin kişinin sığınma başvurusunda bulunduğu 12 milyon nüfusa sahip Belçika’da, barınma merkezlerinde yeterli yer olmadığı gerekçesiyle bekar erkek mültecilerin başvurularını kabul etmeyi geçici olarak durdurma kararı alındığı bildirildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre Belçika’da sığınma talebinde bulunanların yaklaşık yüzde 42'si bekar erkeklerden oluşuyor. Bunlardan yaklaşık 2 bin bekar erkek sığınmacı da, işlemlerinin tamamlanması için bekleme listesine alınmış durumda. Alınan sığınmacı başvurularını durdurma kararına hem insan hakları örgütleri tarafından hem de hükümetin içinden tepkiler geldiği bildirildi.

Kamu yayıncısı VRT’ye konuşan Belçika Sığınma ve Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Nicole de Moor, Belçika Sığınma ve Göç İdaresi’ne (Fedasil), bekar erkeklerin sığınma başvurularının kabul edilmesini durdurma talimatı verdiğini kaydetti. Bakan De Moor alınan bu kararı çocuklu ailelere öncelik tanımak için aldığını vurgularken şu ifadelere yer verdi:

EK MTV iptal olacak mı? Yüksek Mahkeme 28 Eylül’de kararını verecek EK MTV iptal olacak mı? Yüksek Mahkeme 28 Eylül’de kararını verecek

PORTEKİZ ÖRNEĞİ VERDİ

''Zamanın gerisinde kalmak istemiyorum. Bu nedenle şimdiden mevcut tüm yerleri çocuklu aileler için ayırma kararı aldım. Çocukların sokaklara düşmesini kesinlikle önlemek istiyorum. Bu artık gerçekten kabul edilebilir bir durum değil. Bu yıl Belçika'ya 19 bin sığınmacı geldi, benzer nüfusa sahip Portekiz'e ise bin 500 sığınmacı…”

Son yıllarda yüksek sayıda sığınmacının, kabul sistemi üzerinde büyük bir yük oluşturduğunu savunan Belçikalı Bakan, yeni sığınma merkezi açmanın zorluklarına işaret ederken sığınma başvurusu kabul edilmeyen bekar erkek sığınmacıların nereye gideceği ya da nerede barınacağı konusunda bir çözüm önerisinde bulunmadığı öğrenildi.

(HABER MERKEZİ)