21 Ocak 2022, Cuma
Son Dakika

Besmeleye dair...

14.01.2022

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ilk zamanlarda Kur’ân-ı Kerim’i okumaya “Bismike Allahümme” diye başlardı. 

Sonra Hûd Suresindeki “Bismillâhi mecrâhâ..”Ayet-i celilesi inince “Bismillah” ile okumaya başladı. 

Sonra “Kul’id’ullâhe ev’id‘u’r-Rahmân” (İsra suresi, 110.) Ayet-i celilesi inince “Bismillâhi’r-Rahman” okundu ve yazıldı.

 Neml Suresi’ndeki “İnnehû min-Süleymâne…”Ayet-i celilesi inince artık “Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm” okunup yazılmaya başlandı. 

Bundan anlaşılıyor ki Besmele-i Şerife her bir Surenin evvelinden bir âyet olmayıp Neml Suresinin 30. Ayetinin bir cüz’üdür. Ayet-i Kerime’nin tamamı olmayıp bir cüzü olduğundan hayız, nifâs ve cünüb bulunanlar Besmele-i Şerifeyi okuyabilirler. 

Bu da Cenâb-ı Hakk’ın bir lutfüdur. Nitekim “Lâ ilâhe illallah Muhammedün Resûlullâh” Kelime-i Şehadet’i Kur’ân-ı Kerim’den bir âyet olmayıp ayrı ayrı olduklarından her halde okunabilir.

“Bismi”deki isim kelimesi; rif‘at; yücelik manasınadır.

Cenâb-ı Hakk’ın isimlerinden “Allâh” ism-i celili, Hak Teâlâ hazretlerine mahsus bir isimdir. Hak Teâlâ’nın zatına havas ve avam; insanların her sınıfı ibadet ederler. Sıkıntılı zamanlarda ve zor işlerde herkes ona sığınır. 

Allahü Teâlâ akıl ile anlaşılmaktan münezzehtir. Allâhü Teâlâ’nın büyüklüğünü yarattıklarından idrak edebiliriz. Onun sanatlarında ve yarattığı şeylerde akıl durur. Herkes Allah’a ibadet etmekle iftihar eder.

“Er-Rahmâni’r-Rahîm” Cenâb-ı Hakk’ı medihdir ve çok ziyade rahmettir. Mevla’nın dünya ve ahiretteki nimet ve iyiliklerini bildirir. 

Şu halde Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm: “Dünya’da Allâhü Teâlâ’ya inananlara ve inanmayanlara ve âhirette ise yalnız ona inananlara nimet verici ve ihsan edici olan yüce Allâh’ın adına sığınarak bu işe başlar ve okurum” demektir. (Fatiha Tefsiri, İbn-i Kemal Paşa) 


Yorum Ekle