2013'te Suriye'nin Doğu Guta bölgesinde gerçekleşen ve 1400 sivilin ölümüyle sonuçlanan kimyasal saldırıyla ilgili olarak Esed hakkında tutuklama kararı alındı.

Mahkeme, Esed'i 2013'teki Doğu Guta kimyasal saldırılarında insanlığa karşı suç ve savaş suçuna ortaklık etmekle suçladı. Tutuklama emri kapsamında Esed'in yanı sıra kardeşi Suriye ordusu Dördüncü Tümen Komutanı Mahir Esed ve iki silahlı kuvvetler generali de bulunuyor.

Akılalmaz olay: Hava Kuvvetleri, bir köyü "yanlışlıkla" bombaladı! 85 kişi öldü Akılalmaz olay: Hava Kuvvetleri, bir köyü "yanlışlıkla" bombaladı! 85 kişi öldü

Soruşturmanın 2021'de başladığı belirtilirken, Paris'teki mahkeme, Suriye Medya ve İfade Özgürlüğü Merkezi, Açık Toplum Adalet Girişimi ve Suriye Arşivi'nin şikayeti üzerine harekete geçti.

Doğu Guta katliamı, Suriye yönetiminin 2013'te kimyasal silah kullanarak Şam'ın Doğu Guta bölgesinde 1400'den fazla sivili öldürdüğü bir olaydır. Bu katliamda binlerce sivil, çoğu kadın ve çocuk, zehirli gazlardan etkilendi. Mahkemenin aldığı karar, Esed'in yanı sıra diğer sorumluları da kapsıyor.

Kaynak: (AA)