BİSAM'ın (DİSK Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi) Ekim 2023 raporuna göre, dört kişilik bir ailenin aylık mutfak harcamalarını kapsayan açlık sınırı Ekim ayında 12.928 TL'ye yükseldi. Eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma ve ulaşım gibi giderleri içeren yoksulluk sınırı ise aynı dönemde 44.718 TL olarak belirlendi.

Teknoloji devinden büyük kampanya: En sevilen modeller vergisiz satılacak! Teknoloji devinden büyük kampanya: En sevilen modeller vergisiz satılacak!

Bu rakamlar, bir önceki ay olan eylüldeki açlık sınırı olan 12.612 TL ve yoksulluk sınırı olan 43.623 TL'nin üzerine çıktığını gösteriyor.

Ayrıca, sağlıklı ve dengeli beslenme için günlük harcamanın 430 TL'yi aştığı belirtiliyor. Yetişkin bir erkeğin bu beslenme standartlarına ulaşması için aylık 3.538 TL harcaması gerektiği ifade ediliyor. Süt ve süt ürünleri için günlük harcama miktarı ise 138,16 TL olarak hesaplanmış. Diğer harcama kalemleri arasında et, tavuk, balık, sebze, meyve, ekmek, katı yağ ve sıvı yağ da yer alıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ