Ali İsmail Sabancı, 1969 yılında Adana'da Şevket Sabancı'nın üçüncü çocuğu ve en küçük oğlu olarak dünyaya geldi. 

EĞİTİMİ

Ali Sabancı, 1987 ile 1991 yılları arasında Medford, Massachusetts, ABD'de bulunan Tufts Üniversitesi'nde ekonomi ve siyasal bilgiler alanında eğitim aldı. Morgan Stanley & Co. Inc. şirketinde finansal analizci olarak 2 yıl çalıştıktan sonra 1993 yılında New York'taki Columbia Business School'a başvurdu ve burada uluslararası finans üzerine yüksek lisans yaptı.

KARİYERİ

Türkiye'ye döndüğünde, aile şirketi olan Akbank'ta çalışmaya başladı. 1997 yılında, Sabancı Holding'e geçerek yeni projeler bölümünün başına geçti. Haziran 2001 tarihinde Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanlığı'na getirildi. 

Sakıp Sabancı'nın vefatından kısa bir süre önce, 2004 yılının Mart ayında aile şirketinden ayrıldı ve bunu takiben; babası ve ablası ile beraber kurdukları Esas Holding'e katıldı.

Günümüzde Pegasus Havayolları, Desas (ticari araç kiralama) Esaslı Gıda (gıda) ve Gıdaser Gıda (Bonservis) şirketlerinin başkanı ve grubun bazı benzer şirketlerinde yönetim kurulu üyesidir. 

Mayıs 2013 tarihinde Gediz Üniversitesi Senatosu tarafından fahri doktora unvanı verilen Ali Sabancı, Galatasaray spor kulübü üyesidir.

ÖZEL HAYATI

Üniversite yıllarından tanıdığı, medya patronu Aydın Doğan'ın kızı ve Hürriyet’in yönetim kurulu başkanı olan Vuslat Doğan Sabancı ile evlendi. Çiftin, Şevket Emrecan ve Kaan Ali adlarında 2 oğlu vardır.

(HABER MERKEZİ)