Kendine özgü tarzıyla yaptığı resimleri ile tanınan Müstekim Akdoğan 1972 yılında Rize'de doğdu. Küçük yaşlardan itibaren resme ilgi duymaya başlayan sanatçının ōzellikle çocukluk dōnemlerinde yaptığı karakalem desen çalışmaları, yağlıboya manzara ve portre resimleri, sanatçı kişiliğinin oluşumunda en ōnemli yapı taşları olmuştur. Henüz ilköğretim yıllarında bu yeteneği ile dikkat çeken ressamın ilkokul, ortaokul ve lise dönemlerinde resim yarışmalarında birincilikleri bulunmaktadır.

Birçok kişisel ve karma sergide eserleri yer alan sanatçının son olarak bir eseri, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2020 yılında Türkiye geneli resim yarışmasında birinci seçilmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi  tarafından eserleri çok beğenilen sanatçıya “Benim Dünyam” adlı  kişisel sergi  açılmıştır. Fatih Belediyesi tarafından açılan resim yarışmasında ödül alan sanatçı, 2020 tarihinde Türkiye Finans Katılım Bankası sponsorluğunda  “Doğanın İzdüşümü” adlı kişisel sergisi açılmış olan sanatçı, 2022 tarihinde Rize Dernekler Federasyonu etkinliğinde Rizeli ressam olarak davet edilmiş ve  kişisel  sergi açmıştır. Artcontact İstanbul 2023 Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarında eserleri ile katılım sağlamıştır.  

Yurt içinde ve yurt dışı sanat galeri ve  müzayedelerde eserleri ile ilgi çeken sanatçı, eğitim olarak iki lisans, üç ön lisans programı bitirdikten sonra İstanbul Ticaret Üniversitesinde yüksek lisans yaparak eğitimini taçlandırmıştır. Resim sanatının yanında ilgi duyduğu fotoğrafçılık sanatı üzerine akademik kariyer yapan sanatçının fotoğrafları da çeşitli sergilerde yer almıştır. 

Sanatçının yöresel izlenimlere dayalı resimlerinde günlük çabalarının dışında kendi yüreğinin, bilincinin, yeteneğinin ve eğilimlerinin öne çıktığı böylelikle özgün resimlere imza attığı gözlemleniyor .Sanat çalışmalarına İstanbul 'da, kendine ait sanat atōlyesinde devam etmektedir.

(HABER MERKEZİ)