Nihad Abunasser, Gazze şehrinde 8 çocuklu bir ailenin ferdi olarak dünyaya geldi. Ailesinin bir üyesi, İsrail hapishanelerinde esir tutuldu. Abunasser, Gazze’deki zorlu yaşam koşulları ve İsrail’in uyguladığı giriş-çıkış kısıtlamaları nedeniyle memleketine dönemiyor. Abunasser, Türkiye’de Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Ardından, Çankaya Üniversitesi’nde yüksek lisans ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde doktora eğitimini tamamladı. Abunasser, Türk gençliği ile kurduğu iyi ilişkileri ve Türk toplumunun sıcaklığını övgüyle anlatıyor.

Nihad Abunasser, Türkiye’de tarım işçiliği yaparak ailesini geçindirmeye çalıştı. Ailesiyle yaşadığı zorluklara rağmen, tutuklu kardeşiyle sınırlı iletişim kurarak bu zorlu süreci dayanışma ve metanetle atlatmaya çalıştı. Abunasser, Amerika’nın İsrail yanlısı politikalarına karşı eleştirel bir duruş sergileyerek Filistin’deki baskı, işgal ve özgürlük eksikliği gibi konulara dikkat çekti.

Nihad Abunasser, Türkiye’de akademik kariyerinde elde ettiği başarılarıyla dikkat çekiyor. TÜBİTAK’ta program koordinatörü olarak görev yapan Abunasser, Filistin’deki yaşam koşulları, duvarın getirdiği sınırlamalar ve Amerikan politikalarının etkileri gibi konularda yaptığı çıkışlarla, Müslüman ülkeler arasında daha fazla birlik ve dayanışma çağrısı yapıyor. Nihad Abunasser’in yaşamı, zorluklarla mücadele ve eğitimle birleşen bir öykü sunuyor.