Nihat Genç 1956 yılında Trabzon’da doğdu. Türk gazeteci ve yazar. Günümüzde birkaç arkadaşıyla kurduğu Veryansın isimli YouTube kanalında programlar yapmaktadır.

NİHAT GENÇ KİMDİR?

1956 yılında Trabzon’da doğan Nihat Genç, İlkokulu Meryem Mehmet Kayhan İlkokulunda, ortaokul ve liseyi de Trabzon Ticaret Lisesinde okuyarak 1974 yılında mezun oldu. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi ile Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokuluna kaydolan Genç, siyasi olaylar nedeniyle bu okullardan ayrıldı. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Sağlık İdaresi Yüksek Okuluna girdi ve buradan 1983 yılında mezun oldu. Okulu bitirdikten sonra Sağlık Bakanlığına bağlı Ankara Rehabilitasyon Merkezi'nde ve daha sonra da Kültür Bakanlığında toplam dokuz yıl görev yaptı.

GAZETECİLİĞE BAŞLAMASI

Gençlik yıllarında gazete ve dergilerde teknik eleman olarak çalışan Nihat Genç, Bağımsız, Kırmızı-Beyaz, Leman dergilerinde yazıları yayımlandı. Kısa bir süre Akşam gazetesinde köşe yazıları yazdı ve bu gazeteden yine aynı gazetenin yazarı Engin Ardıç'ın Genç'in eskiden çalıştığı Leman dergisini Saddamcılık ve Apoculuk ile suçlaması nedeniyle ayrıldı. 2008’in eylül ayında Leman’da, aralık ayında Aydınlık dergisinde yazmaya başladı. Bir Soru - Bir Cevap adlı köşesinde Genç, güncel meseleleri değerlendirdi.

TELEVİZYONA ADIM ATMASI

Sky Türk adlı televizyon kanalında Serdar Akinan ile 2008’in eylül ayına kadar "Nihat Genç ile Ne Var Ne Yok" adında bir program yaptı. Kanal Akşam gazetesi ile kardeş kuruluş olduğundan, Genç’in programına da son verdi. Bu programın ardından ise 18 Ekim 2008 tarihinde Avrasya TV'de Lale Şıvgın ile "Nihat Genç ile Veryansın" programını yaptı. 2019 yılında fikir ayrılığına düştüğü Odatv'den ayrılıp YouTube'da Veryansın Tv isimli haber kanalını kurdu. Bu kanalda gündeme dair programlar yapıp olayları yorumlamaktadır.

2005 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi tarafından düzenlenen “İmparatorluğun Çöküş Döneminde Osmanlı Ermenileri” başlıklı konferansı eleştiren bir yazı yazması üzerine uzun süre tüm kitaplarını yayınlayan İletişim Yayınları, Nihat Genç ile ilişkilerini kesme ve kitaplarını yayınlamama kararı aldı. Bunun üzerine yazar, kitaplarını diğer yayınevlerinden çıkarmaya başladı.

ÖZEL HAYATI

Nihat Genç, evli ve bir çocuk babasıdır.

ESERLERİ

 1. Dün Korkusu
 2. Bu Çağın Soylusu
 3. Ofli Hoca / Şeriatta Ayıp Yoktur
 4. Kompile Hikayeler
 5. Dar Alanda Tufan
 6. Soğuk Sabun
 7. Köpekleşmenin Tarihi
 8. Modern Çağın Canileri
 9. Memleket Hikayeleri
 10. Arkası Karanlık Ağaçlar
 11. İhtiyar Kemancı
 12. Amerikan Köpekleri
 13. Edebiyat Dersleri
 14. Nöbetçi Yazılar
 15. Hattı Müdaafa
 16. Karanlığa Okunan Ezanlar
 17. Aşk Coğrafyasında Konuşmalar
 18. Kavga Günleri
 19. Veryansın
 20. Bir Millet Uyanıyor 17: "Kavga Günleri"
 21. Sordum Kara Çiçeğe
 22. Opus 61
 23. Yurttaşların Cinlerle Bitmeyen Savaşı
 24. İşgal Günleri
 25. Aslanlı Yol'a Doğru
 26. Bizi Kandırası Umman Bulunmaz
 27. Direniş Günleri
 28. İslamcı Erol Nasıl Çıldırdı?
 29. Yurduma Alçakları Uğratma!
 30. Nihat Genç'le Veryansın
 31. Bizim De Günümüz Gelecek
 32. Saraya Kılınan Namazlar
 33. Bu Toprağın Dalkavukları

TELEVİZYON PROGRAMLARI

 1. Nihat Genç ile Ne Var Ne Yok? (Sky Türk, 2003-2008)
 2. Nihat Genç ile Veryansın (Avrasya TV, 2008-2011)
 3. Nihat Genç Ko-nu-şu-yor! (Halk TV, 2012-2013)
 4. Nihat Genç İle Veryansın (Ulusal Kanal, 2013-2018)
 5. Nihat Genç Veryansın Tv (Youtube Kanalı, 2018-günümüz)

(HABER MERKEZİ)