Yapımcı, dizi ve sinema oyuncusu Özlem Balcı, 25 Mart 1984'te Muğla'nın Fethiye ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini burada tamamladıktan sonra 2001 yılında Çankaya Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve Uluslarası İlişkiler Bölümü'nü kazandı.

Henüz lise yıllarındayken F Radyo & TV'de DJ'lik, haber spikerliği ve muhabirliği yaptı.

Köyümüzde Özlem programının sunuculuğunu, Sabah Şekerleri programının da yönetmenliğini yaptı. Özlemce adını verdiği kendi programının yönetmenliğini ve sunuculuğunu yaptı. Muğla'nın yerel kanallarından biri olan Şah TV'de haber spikerliği yaptı. Pek çok ödüle layık görüldü.

Üniversite 3. sınıftayken okulu bırakıp Müjdat Gezen Sanat Merkezinde tiyatro eğitimi almaya başladı. 

Oyunculuk kariyerine 2006 yılında Arka Sokaklar dizisinde canlandırdığı Makbule karakteriyle başladı. Daha sonra sırasıyla Doktorlar dizisinde 'Aslı'; Annem dizisinde 'İstanbul'; Dudaktan Kalbe dizisinde 'İnci'; Hepsi1 dizisinde 'Özlem' karakterini canlandırdı. Ardından Akasya Durağı, Ece, Yalancı Romantik, Yol Arkadaşım, Zülfikâr, İpsiz Recep, Ah Kalbim ve Unutulmaz dizilerinde rol aldı. Umut Yolcuları, Canan, Ateşin Düştüğü Yer ve Seksenler dizilerinde de çeşitli rollere hayat verdi.

Anı yıllarda ilk sinema deneyimini Süper Ajan K9 filmiyle yaptı. Ardından Siya Mem-u Zin, Merdiven Baba, Zengin ve Yoksul adlı filmlerde rol aldı.

Özlem Balcı MHP'den Muğla 1. sıra milletvekili adayı oldu.