Volkan Bayer 1989 yılında Almanya’nın Stuttgart kentinde doğmuştur. Le Désiré Cosmetics’in kurucusudur.

EĞİTİM HAYATI

Liseye İstanbul TED Koleji’nde başladıktan sonra, 2007 yılında İngiltere’nin Cambridge şehrinde bulunan Bellerbys College’de Mimarlık Bölümünde üniversite hayatına başladı. 

Ancak mimarlığın tutku ile yapabileceği bir meslek olmadığı kanısına vararak üniversite hayatına daha sonra Londra’da bulunan London School of Commerce İşletme Fakültesinde devam etti. 2011 yılında mezun olduktan sonra ise Türkiye’ye kesin dönüş yaptı. 

ÇALIŞMA HAYATI

1990 yılında Türkiye’ye ilk devre mülk ve tatil köyü konseptini getiren aile şirketleri, Bodrum Yalıkavak Club Flipper’da Otel Genel Müdürü olarak meslek hayatına ve baba mesleği olan turizmciliğe adım attı. 

13 yaşından itibaren her yaz otelin tüm kademelerinde çalıştığı için mesleğe adaptasyon sürecinin zor olmadığını belirten Volkan Bayer, 2011-2017 yılları arasında 6 sene boyunca bulunduğu genel müdürlük görevinden ayrılarak kendi şirketini kurmaya karar verdi. 

GİRİŞİMCİLİK KARİYERİ VE PROJELERİ

Genel müdürlük yaptığı süre zarfında tesisin en yüksek satın alma kaleminin temizlik kimyasalları olmasından dolayı, yüksek kar marjı olan bir sektör olduğuna kanaat getiren Bayer, yine Bodrum’da kendisine ait bir toptan temizlik malzemeleri şirketi kurdu. 

2019 yılında ise bu şirketi kapatarak Amerika’ya mermer ihracatı yapabilmek için Türkiye’deki mermer ocakları ile anlaşmalar yaptı ve Amerika’daki toptan alıcılar ile görüşmelere başladı. 

Aynı zamanda 2019 yılının Eylül ayında, ortak çalışma alanı ofis projesi konsepti altında İstanbul’da 1000 metrekarelik bir Co-Working Space projesini hayata geçirdi. 

Ancak Covid-19 salgınının başlaması nedeniyle, proje 2020 yılının Mart ayında sona erdi.

Bu projeden sonra iş hayatına üç aylığına kısa bir mola veren Bayer, dünya üzerinde sürekliliği olan sektörleri araştırmaya başladı ve bu sürecin sonunda farklılık yaratabileceği sektörler arasından güzellik ve kozmetik alanına odaklanmaya karar verdi.

Yaklaşık 2,5 sene süren bir Ar-Ge çalışmasının sonunda, ilk etapta Türkiye’deki kozmetik firmaları ve üretici fabrikalar ile görüşmelere başladı.

Hemen akabinde İsviçre ve Fransa menşeli kozmetik şirketlerinden bulduğu kimyagerler ile çok özel formüller geliştirerek, Le Désiré Cosmetics markasını kurdu ve Türkiye’de üretimine başladı.

Le Désiré Hemp Collection ürünleri 2022 yılında tüketicinin kullanımına sunuldu. 

Doğadan ilham alarak %98 oranında doğal bileşenlerden oluşan ürünlerin tamamı İsviçre’de formüle edildi.

Şirket, başlıca hedefinin, “Doğallığı Hisset” mottosuyla çıktıkları bu yolda, şehir hayatının ve zamanın insan cildine olan olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak olduğunu, bunu yaparken de insan cildinin ihtiyaç duyduğu tüm gereksinimleri en sağlıklı ve yan etkisi olmayan ürünlerle sağlamak istediğini belirtiyor. Ayrıca bu ilkeyle yola çıkan şirket, doğanın önemini vurgulamak, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için ürünlerin hem içeriğini hem de ambalajlarını %100 geri dönüşüme uygun şekilde seçiyor.

2023 yılında İngiltere’de kurulan şirket aracılığıyla Avrupa pazarında faaliyet göstermeye başlayacak olan ve uzun dönem hedefi Amerika pazarına girmek olan marka, 2024 yılında ise Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt ve Suudi Arabistan başta olmak üzere Körfez ülkelerindeki kozmetik sektörüne de hızlı bir giriş yapmayı hedefliyor.

ÖZEL HAYATI

34 yaşında olan Volkan Bayer, evlenmemiştir.

(HABER MERKEZİ)