Vuslat Doğan Sabancı, 16 Ocak 1971’de İstanbul’da doğdu. İş insanı olan Vuslat Doğan Sabancı, Uluslararası Basın Enstitüsü’nde (IPI) sekiz yıl Yönetim Kurulu üyeliği de yapmış olup Enstitüsü'nün ömür boyu onursal üyesi unvanına sahiptir. Endeavor Yönetim Kurulu ve TÜSİAD üyesidir.

EĞİTİMİ

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olan Vuslat Doğan Sabancı, New York'taki Columbia University'de Uluslararası Medya ve İletişim alanında yüksek lisans yaptı.

ÇALIŞMA HAYATI

The New York Times gazetesinin yazı işleri müdürlüğü bölümünde çalışan Vuslat Doğan Sabancı, The Wall Street Journal gazetesinde Asya İş Dünyası Haberleri Kanalı ve gazetenin Latin Amerika Edisyonu’nun kurulması aşamasında çalıştı.

HÜRRİYET’TEKİ YILLARI

Hürriyet gazetesine 1996 yılında reklamdan sorumlu Başkan Yardımcısı olarak katılan Vuslat Doğan Sabancı, 1999 yılında gazetenin Pazarlama Operasyon Grup Başkanlığına terfi etti. 2004-2010 yılları arasında İcra Kurulu Başkanlığında görev aldı. 2007 yılında Rusya, Ukrayna, Belarus, Kazakistan, Macaristan, Hırvatistan ve Slovenya’da faaliyet gösteren Trader Media East (TME) online ve yazılı reklam şirketinin alımını gerçekleştirdi.

Hurriyet.com.tr'nin de kurucusu olan Vuslat Doğan Sabancı, online seri ilanlar alanında hurriyetemlak.com, hurriyetoto.com, yenibiris.com, fırsat siteleri alanında yakala.co ve e-ticaret alanında yenicarsim.com sitelerini faaliyete geçirdi.

Hürriyet'in Demirören ailesine satılmasının ardından Hürriyet'teki görevlerini bıraktı.

KADIN HAKLARI ÜZERİNE YAPTIĞI ÇALIŞMALAR

Hürriyet’te insan hakları ve özellikle cinsiyet eşitliği konularında çalışmalar yaparak "Aile İçi Şiddete Son" kampanyası düzenledi. 2011 Genel Seçimlerinden önce Haklı Kadın Platformu'nu kurdu. Türkiye’de kadın konusunda faaliyet gösteren tüm STK’ları bu platform altında topladı ve daha fazla kadının Meclis’e girmesi için çalışmalarda bulundu. Doğan Sabancı, kadınlara mikro kredi sağlama çalışmaları yürütmeye devam etmektedir..

ÖZEL HAYATI

İş insanı Ali İsmail Sabancı ile evli olan Vuslat Doğan Sabancı, iki çocuk annesidir. İngilizce bilmektedir.

Vuslat Doğan Sabancı, heykel sanatı ile ilgili çalışmalarını 27 Nisan 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivledi. Çalışmaları, vuslat.art sitesi üzerinden yayınlamaktadır.

(HABER MERKEZİ)