Açılışta endeks, önceki kapanışa göre 5,39 puan artarak yüzde 0,07 değer kazandı. Bankacılık endeksi yüzde 0,24 azalırken, holding endeksi yüzde 0,04 artış kaydetti.

Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 0,41 ile gıda içecek, en çok gerileyen ise yüzde 0,85 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı oldu.

Dünkü işlem gününde İstanbul Borsası, alış ağırlıklı bir seyir izleyerek BIST 100 endeksini yüzde 1,50 artışla 7.780,68 puandan tamamlamıştı.

Merkez Bankası'ndan yeni adım! KKM hesaplarına yeni düzenleme Merkez Bankası'ndan yeni adım! KKM hesaplarına yeni düzenleme

Küresel pay piyasalarında, ABD ekonomisindeki yavaşlama endişeleri ve resesyon belirtileriyle karışık bir seyir izlenirken, bugün piyasaların dünya genelinde açıklanacak yoğun veri takvimine odaklandığı belirtiliyor.

ABD'de açıklanan veriler, iş gücü piyasasında yumuşamanın devam ettiğini gösterdi. ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin enflasyonla mücadelede zafer ilan etmek için erken olduğuna ilişkin yönlendirmeleri, piyasalardaki yön bulmayı zorlaştırıyor.

Bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Piyasa Katılımcıları Anketi, yurt dışında ise İngiltere'de perakende satışlar, Avro Bölgesi'nde enflasyon, ABD'de inşaat izinleri ve konut başlangıçları verileri açıklanacak.

Ayrıca, İsrail-Filistin çatışmasına dair haber akışı da yatırımcıların odağında bulunmaya devam ediyor. Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7.910 ve 8.000 seviyeleri direnç, 7.730 ve 7.590 puan destek konumunda bulunuyor.

Kaynak: (AA)