Vücudumuzun kumandasını elinde tutan, beynimiz gerçek bir kahramandır. Her nefes alış verişten kalp atışına kadar, vücudumuzun her işlevinde rol oynar.

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme, beynimizin performansını en üst seviyede tutar. Ancak bazı yiyecekler, beynimiz için pek de dostça değildir. Hafıza kayıplarından ruh halindeki dalgalanmalara kadar bir dizi olumsuz etkiye neden olabilir ve hatta demans riskini artırabilir.

Pizza devi hintlilere satılıyor! Türkiye'de de 678 şubesi var Pizza devi hintlilere satılıyor! Türkiye'de de 678 şubesi var

Beynimizin dostu olan yiyecekler ise bu önemli organda sağlığı destekleyebilir ve hafıza ile odaklanma gibi kritik zihinsel işlevleri güçlendirebilir.

Bu yüzden, kesinlikle beynimize zarar verebilecek besinlerden kaçınmalıyız. İşte beyin sağlığını olumsuz etkileyen, uzak durulması gereken besinlerin başında gelenler…

Şeker oranı yüksek olan yiyecekler, bu listenin başında geliyor. Aşırı şeker tüketimi, kan şekerini hızla yükseltir ve bu durum kalp hastalığı ile tip 2 diyabet riskini artırır.

Her ikisi de beyin üzerinde olumsuz etkilere sahip olan bu hastalıklar, aynı zamanda beyindeki insülin direncini de artırabilir. Bu durum ise öğrenme süreçlerini, hafızayı ve hatta nöron gelişimini olumsuz etkileyerek, maalesef beyin sağlığınıza zarar verebilir.

hambur

Yağlar, hayvansal kaynaklarda doğal olarak bulunurken, işlenerek donma ya da margarin gibi gıdalarda da yer alır. Ancak bu doymamış yağlar, beyin aktivitesini etkileyebilir.

Trans yağlar, beyindeki üretkenlik ve nöronal aktiviteyi olumsuz etkileyebilir çünkü iltihaplanmaya sebep olabilirler. Oysa beyin sağlığı ve hücre büyümesi için Omega-3 yağ asitleri, diyetlerde yer almalıdır.

Rafine edilmiş karbonhidratlar da bu kötü etkilere sahip besinler arasında yer alıyor. İşlenmiş tahıllarla yapılan beyaz un içeren gıdalar, vücut tarafından hızla emilirler ve yüksek glisemik indeksleri nedeniyle kan şekerini ve insülin seviyelerini hızla yükseltirler. Bu durum maalesef hafıza gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Özellikle 'hipokampüs' olarak adlandırılan bölge, kısa süreli anıların uzun vadeli anılara dönüşümünden sorumludur ve bu ani yükselişlerin neden olduğu iltihaplanmadan direkt etkilenebilir.

Kaynak: HABER MERKEZİ