24 Ocak 2022, Pazartesi
Son Dakika

Bugüne değil geleceğe oy verin

Yüce Diriliş Partisi, İstanbul ve Eskişehir'den iki bağımsız adayla seçime giriyor. Genel Başkan Sezai Karakoç, "Bugüne değil geleceğe" oy verin çağrısı yaparken, İstanbul adayı Yılmaz projelerini anlattı.
20.03.2019 14.17.20

ZEYNEP KARACA

Bu yerel seçimin en sürpriz çıkışı Yüce Diriliş Partisi'nden geldi. Teşkilatlanması tam olmadığı için seçimlere katılamayan Yüce Diriliş Partisi, İstanbul Büyükşehir ve Eskişehir Büyükşehir'den iki bağımsız aday çıkardı. Yüce Diriliş Partisi Genel Başkanı Sezai Karakoç da adaylarla ilgili iki açıklama yayınladı. İlk açıklamasında beka sorununa değinen Karakoç, ikinci açıklamsında Diriliş'in önünü açın çağrısı yaptı. Adaylığını ve bu süreci İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Lütfü Yılmaz ile konuştuk. 

Öncelikle sizi tanıyalım. Yüce Diriliş Partisi’nin desteğiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde bağımsız başkan adayı oldunuz. Kimdir Lütfü Yılmaz?

Amasyalıyım. Öğretmen çocuğuyum. Merzifon İmam Hatip Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Daha önce İstanbul Belediyesi Gençlik Merkezi İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığı ve Mazlum – Der İstanbul İl Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundum. Bir dönem İstanbul Büyükşehir Belediyesi İ.S.K.İ. Hukuk Müşavirliği’nde çalıştım. Şimdi serbest avukatım. Yüce Diriliş Partisi’nin kurucu üyelerindenim. Partimde MKYK üyeliği ve İstanbul İl Başkanlığı görevlerinde de bulundum. Şimdi de aldığımız karar gereği bu görevlerimden ayrılarak 31 Mart seçimlerinde Diriliş Hareketi adına İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na bağımsız aday olmuş bulunmaktayım.

Bilindiği üzere Sezai Karakoç, parti sitesinden yayınladığı bir bildiri ile sizin adaylığınıza desteğini açıkladı. İstanbul seçmenini size oy vermeye çağırdı.

Evet. Üstad, parti sitemizden (yucedirilis.org.tr) yayınladığı “Seçim İçin” başlıklı bildirisiyle benimle beraber Eskişehir Büyük Şehir Belediyesi Başkan adayımız Ercan Tortop arkadaşımıza da desteğini açıkladı. Bu bildiride ayrıca, ülkemizin ve milletimizin geleceğini güven altına almanın, bütün hareketlerimizin temel amacı olması gerektiğine dikkat çekerek “beka sorununu” nasıl anlamamız gerektiğini açıkladı. Bizler günümüze uymayan, geride kalmış siyasi hayat ve seçim mevzuatı yüzünden seçime katılamayan partimizin, hareketimizin adaylarıyız. Bu, hem bizim hem de milletimiz için bir başlangıç. Kutlu bir başlangıç.

Gerçekten “Beka sorununu” nasıl anlamalıyız?

Genel Başkanımızın bildirisinde ki ifadesiyle “Beka sorunu”, ulus devletlerin, belli ve büyük bir güce ermemiş devletlerin, ABD, Rusya, Çin, Hindistan ve Avrupa Birliği dışındaki devletlerin, ki bunlara bizde dahiliz, örnekleri görülen ekonomik, siyasi baskılarla ve hatta silâhlı müdahelelerle karşı karşıya kalma durumudur. Buna karşı zor ama gerçekçi tek çözüm, Üstadın altmış yıldır her fırsatta söylediği üzere islam ülkelerinin birliklerini kurmalarıdır.

Sezai Karakoç ve eserleri ile tanışmanız nasıl oldu?

Üniversite yıllarımda, o zaman Şehzadebaşı’nda bulunan Diriliş Partisi İstanbul İl Başkanlığı’nda ve Cağaloğlu’ndaki Diriliş Yayınları’nda Üstadı şahsen dinlemek ve tanımak imkanı buldum. O zamandan beri de diriliş düşüncesini anlamak, anlatmak ve hayata tatbik etmek, daha doğrusu üstadın deyimi ile bir “diriliş eri” olmak gayreti içinde bulundum. Elimden geldiği kadar, karınca kararınca.

Partiniz, Yüce Diriliş Partisi’nin geçmişinden ve bugününden söz eder misiniz?

Partimiz bir ideal partisidir. Bir ideal partisinin kökü o idealin ortaya çıktığı ilk zamana kadar gider. Bizim idealimiz milletimizin tertemiz dünya görüşünden başkası değildir. Peygamberimiz bu idealin ufuk çizgisini çizmişdir. Milletimizin bu idealinin takipçisi önderler arasında bulunan Merhum Necip Fazıl Kısakürek’in, o zamanlar bir lise öğrencisi olduğu halde Genel Başkanımız Sezai Karakoç’u, Büyük Doğu Cemiyeti’ne üye yaptığını, ki o zamanlar parti – cemiyet ayrımı olmadığı ve cemiyetlerin istedikleri takdirde seçimlere katılabildiklerini hatırlatmak isterim, genel başkanımızdan birçok defa dinledik. Tabii Büyük Doğu Cemiyetine yaşama hakkı tanınmamış ve kapatılmıştır. Daha sonra Diriliş düşüncesi çıkardığı dergi, kitaplar ve gazete ile, siyasi perspektifini hiç kaybetmeden fikri mücadelesini aralıksız sürdürmüştür. 1990 yılında Diriliş Partisi kurulmuştur. Ancak 28 Şubat Bildirisi’nden sadece on gün önce, 18 Şubat 1997’de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmıştır. Yedi yıl boyunca, kısıtlı imkanlara rağmen, genel başkanımızın, milletimizin aydınlanması için yaptığı sayısız konuşmalarda, milletimizin, islam aleminin ve ülkemizin bütün meselelerine çare arayan ve köklü çözümler sunan partimiz, daha sonraları siyasi partiler kanunundan çıkarılan, özetle “iki seçime katılmayan parti kapatılır” hükmü gereğince kapatılmıştır. Seçime katılma hükümlerini en ağır şekilde belirleyip bu şekilde partilerin seçime katılmasını engelleyen sistemin, seçimlere katılmak için gayretlerini esirgememiş partimizi seçime katılmadığı için kapatması bugün trajikomik gelebilir ancak bu sebeple genel başkanımız ve partimiz yöneticilerine siyasi yasak getirildiği düşünüldüğünde verilen zarar tarifsizdir. Siyasi yasakların sona ermesini müteakip, 2007 yılında benim de kurucuları arasında bulunduğum Yüce Diriliş Partisi kurulmuştur. Partimiz faaliyetlerine devam etmektedir.

Yüce Diriliş Partisi’nin daha önce seçim deneyimi oldu mu? Olduysa nasıl bir süreçti?

Partimiz, 7 Haziran 2015 Genel seçimlerine, İstanbul’dan üç, (Yılmaz Karabul, Yetkin İlker Jandar, Bülent Demirgil) ve İzmir’den bir (Muhittin Ağırman) arkadaşımızın bağımsız adaylıklarıyla katılmıştır. Bu seçimde İstanbul İl Başkanı olarak ben de bağımsız adaylarımız ile birlikte sahada çalışmıştım. Bilhassa genç yaşta kaybettiğimiz değerli arkadaşım, İstanbul 1. Bölge adayımız Yılmaz Karabul’u rahmetle o günleri ise neşe ve minnetle anıyorum. Çünkü sokak sokak dolaşarak yaptığımız o çalışma, bize sayısız güzel hatıra ve ibretle hatırlayacağımız hikaye bırakmıştır.

İstanbulu yönetmeye adaysınız. Seçmenlerinize mesajınız ne olur?

Bir Yerel yönetim perspektifimiz vardır. Bendeniz bir hukukçuyum. Tek başına her konuyu biliyormuş gibi konuşamam. Şu çılgın projeyi yapacağım, şunları vadediyorum gibi boş konuşmalar içine girmemiz mümkün değil. İstanbul’un meselelerini, her İstanbullu gibi biliyoruz. Bu meseleleri, kapalı kapılar ardında, meçhul pazarlıklarla, hatta uluslararası bazı pazarlıklarla alınan kararlarla değil, her alanda uzmanların fikirlerini alarak, akademisyenlerimizi, STK’ları ve halkımızı dinleyerek, daima istişare içinde olarak çözmeye çalışacağız.

Seçim kampanyanızda gençler ön planda görünüyor. Öncelikle gençlerin oyuna talip olduğunuzu söylüyorsunuz.

Diriliş düşüncesi, milletimizin yaşadığı sorunları çözmek bağlamında öncelikli sorumluluğun aydınlarımıza ait olduğunu kabul eder. Diriliş hareketi, aydınların halka rehberlik edeceği bir eylemliliği, doğru yöntem olarak görür. Bu sebeple geleceğin aydınları olan gençlerimizi, öncelikli muhatap kitlemiz olarak görüyoruz.

İstanbul için bir hayaliniz var mı?

İstanbul için, Eskişehir için, milletimiz için bir değil bin hayalimiz var. Yeter ki, öncelikle İstanbul ve Eskişehir ili seçmenlerimiz, Diriliş görüşü ve düşüncesi dostlarımız, elli ve daha fazla yıldan beri yayınları, sesi ve varlığıyla kendini duyuran, amacı, Medeniyetimizin, Ülkemizin ve Milletimizin büyük atılımı olan DİRİLİŞ GÖRÜŞ VE HAREKETİ’ni, seçimle yönetime taşıyarak, Ülkemizin ve Milletimizin geleceğini güven altına alacak Oluşum’un, içte ve dışta gözle görülür ve elle tutulur hâle gelmesine katkıda bulunma görevimizi yerine getirmek isterken, bizlere, 31 Mart 2019 yerel seçiminde, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Başkan adayı olarak ben 11 sıra numaralı bağımsız aday Lütfü Yılmaz’a ve Eskişehirin tek bağımsız Büyük Şehir Belediyesi Başkan adayı Ercan Tortop arkadaşıma oylarıyla destek olsunlar. Böylece “bugüne değil geleceğe”, “tükenişe değil, dirilişe” “sona değil başlangıca” oy vereceklerini bilsinler.

Teşekkür ederiz. Başarılar dileriz.

Ben teşekkür ederim. Allah'tan, seçimin Ülkemize, Milletimize, İslâm Âlemine ve Bütün İnsanlığa hayırlı olmasını umar, saygılarımı sunarım.Yorum Ekle