18 Eylül 2021, Cumartesi
Son Dakika

Buhar makinesiyle 25 ton muz üretti

Çilek üretiminin önde gelen merkezlerinden Aydın'ın Sultanhisar ilçesinde bir girişimci, serada muz üretme denemesinde başarıya ulaştı.
18.08.2018 12.29.57

Türkiye'de ihracatlık çilek üretiminin yaklaşık yarısını karşılayan Aydın'ın Sultanhisar ilçesinde bir girişimcinin serada muz üretmek için yaptığı deneme başarıyla sonuçlandı. İlçede belediyeye ait restoranı işleten Gökhan Ergül, serada yetiştirdiği çileğin işçilik maliyetinin yüksek olması nedeniyle arkadaşının önerisi üzerine serada muz üretme fikrini babası Gürhan Ergül'e açtı. Babasının destek vermesiyle muz üretim bölgeleri Alanya ve Gazipaşa'da incelemelerde bulunan Ergül, tam otomasyonlu serada "grand nain" türü muz üretmek üzere işe koyuldu.

Çoğu insan dalga geçti

Yüksekliği 11 metre olan ve içinde 610 ağaç bulunan seraya elektronik ortamda yapay buhar ve yağmur veren tam otomasyonlu sistem kuran Ergül, ilk üretim yılında 25 ton muz elde etmeyi başardı. Ergül, asıl mesleğinin aşçılık olduğunu, seraya ilk olarak çilek ektiklerini fakat işçilik maliyetinin fazlalığı ve ürünün sürekli bakım istemesinden dolayı farklı ürünler aramaya başladıklarını söyledi. Ziraat mühendisi olan arkadaşının istenilen ısı ve nemin ayarlanması halinde muz da üretilebileceğini söylemesi üzerine kolları sıvadıklarını belirten Ergül, "Aydın'da muz üretimi yok ancak bölgenin hava şartları ve serada oluşturduğumuz ortama uygun bir türle muz da üretilebileceğini gördük. Çoğu insan dalga geçti, 'Burada muz mu olur, nasıl yaparsınız?' dediler ama şimdi geliyorlar, gördüklerine inanamıyorlar. Babamla birlikte çok çaba harcadık. Biz inanmıştık ve başardık" diye konuştu.Yorum Ekle