Domatesin bir sebze değil meyve olduğunu ve bu nedenle içerisinde çok miktarda şeker bulundurduğunu söyleyen Karatay, "Şimdi bahçeniz varsa domateslerin kızarmadığını fark edeceksiniz, hala yeşiller." dedi.

Karatay, kendi yaptığı şekilde herkesin Eylül ayonda doğal domates alıp kışa hazırlamasını söyledi.

Domatesin bir meyve olduğunu belirten Karatay, "Çok fazla tüketildiğinde özellikle haziran ve temmuz ayında hastalarımın hem şekerleri hem de ürük asitleri yükselir. Diyorlar ki Canan Karatay karbonhidrat vermiyor. Domatesde de yeşil fasulyede de baklada da şeker var."

Dünyanın en yaşlı insanı uzun yaşamın sırrını açıkladı: "Bu iki besini tüketin..." Dünyanın en yaşlı insanı uzun yaşamın sırrını açıkladı: "Bu iki besini tüketin..."

Karatay, tarım zehirlerinin bütün hastlalıkların sebebi olduğunu söyledi. Kanserin de bu hastalıklardan olduğunu belirtti.

Canan Karatay, "Şuanda domatesin dönemi değil. Doğru mevsim eylül ayında. Yapay olarak her mevsim piyasaya sürülen sebzeler tehlikeli.

Mevsiminde yiyeceksiniz diyorum. Şimdi bir bahçeniz varsa domateslerin kızarmadığını göreceksiniz halen yeşil. Siz ona dikkat edin. Benim gibi yapacaksınız. Eylül ayında doğal bir Domates bulup kendi domatesinizi kış için hazırlayacaksınız." ifadelerini kullandı.

domates-3

SALKIM DOMATES DAHA SAĞLIKLI

Öte yandan ulusalpost.com sitesinde yer alan haberlere göre; Salkım domatesin normal domateslere göre daha sağlıklı olduğu vurgulandı.

Peki ama salkım domates neden daha iyidir?

Salkım domates son zamanlarda çok popüler olmuş bir sebze çeşididir. Normal domateslere göre daha uzun ve ince olan salkım domatesler, birçok yararı ile de ilgi çekmektedir. Peki, salkım domates neden daha iyidir?

Öncelikle, salkım domatesler normal domateslere göre daha çok antioksidan barındırır. Antioksidanlar, vücudumuzdaki serbest radikallerle mücadele ederek kanser gibi birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olurlar.

Salkım domateslerdeki fazla antioksidan miktarı sayesinde, bu sebzeyi tüketen kişilerin bağışıklık sistemi de kuvvetlenir.

Bunun yanında, salkım domatesler normal domateslere göre daha az su içerirler. Bu da onların daha tatlı ve besin değeri yüksek olmasını sağlar. Ayrıca, normal domateslerden farklı olarak salkım domateslerin kabukları daha incedir ve daha rahat sindirilirler.

Sindirim sistemi problemi olan kişiler için de bu sebze çok faydalıdır.

Salkım domatesler aynı zamanda normal domateslere göre daha uzun süre dayanır. Bu sayede, taze olarak aldığınız salkım domatesleri daha uzun zaman tüketebilirsiniz.

Ayrıca, salkım domateslerin uzun şekli sayesinde, normal domateslere göre daha az yer işgal ederler. Bu nedenle, bu sebzeleri saklamak için daha az yere ihtiyacınız olur.

domatess

FAZLA DOMATES YEMENİN ZARARLARI

Bağırsak sağlığını olumsuz etkiler Mesaneyi zorlar Alerjiye neden olabilir Erkeklerde prostat hastalığına yol açabilir

Reflüyü tetikleyebilir

Eklem ağrılarını arttırabilir

Böbrek fonksiyonlarını azaltabilir

Cilt lekelerine sebep olabilir

Domatesin asitli bir meyve olduğunu unutmamak gerekir. Asitli yapısı nedeniyle, çok fazla tüketildiğinde mideyi rahatsız eder.

Özellikle de çiğ domatesin aşırı tüketimi, mide asitlerinin dengesini bozduğu için sınırlandırmak gerekir.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)