DOLAR
5,5848
% 0,33
EURO
6,2105
% 0,26
ALTIN
271,7901
% -0,30
BİST100
95.734
% -0,87

Cari açıkta sıfıra yaklaşıyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, enflasyonda keskin düşüşler olacağını belirterek "Cari açıkta sıfıra doğru yaklaştığımız bir sürece doğru ilerliyoruz" dedi. Bakan, mart ve nisan ayında istihdam artışının 520 bini geçtiğini ifade etti.
12.05.2019 12.45.04

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, CNN TÜRK'te yayınlanan Hakan Çelik ile Hafta Sonu programda ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu.

2020-2021 daha iyi olacak

Mali anlamda tarihi bir dönemden geçildiğini söyleyen Albayrak, “Cari açık geçen sene neredeyse 60 milyara dayanmıştı. Bu ay sonu itibariyle cari dengede neredeyse sıfıra doğru gidiyoruz. İhracatın kademeli artmaya devam edip, ihracat odaklı olmayan ithalatta köpüğün alınıp dengeli şekilde yüzde 5 daralmadan köpüğün gittiğini görüyoruz. İhracatın ithalat karşılama oranı yüzde 60’dan yüzde 86’lara çıktı. Ekonomi istihdamı noktasında şubat ayında adımlar atıldı. Son 8-10 ayda çok önemli altyapı düzenlemeleri adımları attık. Dış faktörlerin ekonomiye etkisini minimize edecek adımlar attık. Türkiye ekonomisi emin adımlarla ilerliyor” dedi. Albayrak, “Enflasyon ve istihdamda başta olmak üzere dünyayı ilgilendiren travmatik bir şey yaşamadığımız süreç olursa Türkiye çok daha etkili, dengeli mikro ve makro anlamda olumlu bir dönem yaşayacak. 2020-2021 daha iyi olacak. 2018 etkilerini minimize ettiğimizde çok daha iyi sürece gireceğiz” ifadelerini kullandı.

Akdeniz kimsenin babasın gölü değil

“Türkiye’nin içinde olmadığı proje olmaz” diyen Albayrak, Doğu Akdeniz sondaj krizi hakkında, “Ülkemizde neredeyse bölgedeki ülkelerin tamamı keşif sürecine girmiş. Türkiye farklı bir yol izleyerek bu sürece girmeli. Arayalım yok, kiralayalım yok. Kendi gemimiz, uzmanlarımız, insanımızla etkin bir ekip oluşturarak kendi karasularımızda yaptık. Akdeniz kimsenin babasının gölü değil. KKTC kendi karasuları var. Devlet var. Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’ın ortaya koyduğu güçlü bir irade var. Rum kesimi ile farklı bir noktaya gitti” dedi.

Enerji ve savunma planımıza kimse karışamaz

Enerji ve savunma planımıza kimse karışamayacağını vurgulayan Albayrak, “2008-2009 küresel finansal kriz Türkiye’yi teğet geçecek dedik, nitekim öyle oldu. Türkiye 4 çeyrek küçüldü. Yüzde 15 küçüldü. Bu süreci minimum etkileriyle. Türkiye 2 çeyrekte atlatıyor olacak. Toparlanma sürecine girecek inşallah. İstihdam olarak bu rakamı görmedik. Tabii ki yara aldık. Mart nisan düştüğünü, mayıs haziran daha da düşeceğini görüyoruz. İlk defa iktidar partisi 2009’da yüzde 38’di, yüzde 52 oldu. Hem daha az etkiyle püskürtmesi, hem de dışarıdan yapılanların görülmesi açısından çok önemli etki koydu” dedi.

Trump ile görüşmemiz olumlu geçti

Bakan Albayrak, Trump ile görüşmesi hakkında, “Hem ülkemiz hem de Cumhurbaşkanımız açısından çok pozitif bir görüşme oldu. Birçok konuda farkında olduğuna vakıf olduk. Bir önceki başkanla oluşan büyüyen sıkıntılardan mustarip olduğunu duyduk. İyi niyetli bir yaklaşımdı. Sorunlar yumağı var ama pozitif adımlar atmaya yönelik bir irade var. Çok önemli müzakereler ortaya koyduk. Gerek e-mail, gerek heyetler arası, gerek telefonla görüşmelerimiz devam ediyor” şeklinde konuştu. Albayrak, temmuz ayında Trump’ın Türkiye’ye gelebileceğini söyledi.

Döviz kurları vatandaşı eski kadar etkilemiyor

Döviz kurları hakkında konuşan Albayrak, “Döviz kurlarını Türkiye’deki vatandaşlarımızı olumsuz etkileyecek süreç eskiye göre daha az. Önümüzdeki dönemde çok daha yoğun TL merkezli bir süreç hedefliyoruz. Dalgalanmalar tabii ki etkiliyor. İthalat firmalarımızın özellikle etkilendiği söylenebilir. Bu firmalarımızı olumsuz etkilediğinin farkındayız. 8-10 ayda en yoğun mücadele ortaya koyduğumuz süre” diye konuştu. Enflasyon rakamlarını da değerlendiren Albayrak, 'önümüzdeki dönemde enflasyonda daha keskin düşüşler yaşanacağını' da dile getirdi. 


Yorum Ekle