Çay, Türk kültürünün vazgeçilmez bir parçasıdır. Ancak günümüzde çay tüketimi sadece demleme çayla sınırlı değildir. Özellikle iş yerlerinde ve evlerde pratiklik sağladığı için poşet çaylar da sıkça tercih edilmektedir. Peki, poşet çayların sağlığa etkileri nelerdir?

Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, poşet çayların plastik içerdiğini ve bu plastiklerin sıcak suyla temas ettiğinde kanserojen ve kısırlık yapıcı maddeler salgıladığını söyledi.

poset-cay-1

KANSERE VE KISIRLIĞA YOL AÇABİLİYOR!

Prof. Dr. Arıca, poşet çayların bir kısmının plastikten yapıldığını ve bu plastiklerin epiklorohidrin adlı bir madde ürettiğini belirtti. Epiklorohidrinin kansere yol açtığını, bağışıklık sistemini zayıflattığını ve kısırlığa neden olduğunu ifade eden Arıca, “Özellikle piramit şeklindeki poşet çaylarda plastik olma ihtimali daha yüksek. Bu poşet çayları içmemeliyiz” dedi.

poset-cay-3

Canlıların ürettiği tek mücevher! İstiridyeler nasıl inci yapar? Kir ve pislikten oluşan mucize! Canlıların ürettiği tek mücevher! İstiridyeler nasıl inci yapar? Kir ve pislikten oluşan mucize!

MİDE RAHATSIZLIKLARINA YOL AÇABİLİYOR!

Prof. Dr. Arıca, poşet çayların kağıdında da suni kimyasalların kullanıldığını ve bunların da çayın rengini ve tadını değiştirdiğini söyledi. Ayrıca, poşet çayların asitli bir içecek olduğunu ve mide rahatsızlıklarına sebep olabileceğini de ekledi.

Arıca, poşet çaylar yerine demleme çayların tercih edilmesi gerektiğini vurguladı. “Ülkemiz gibi çaydan zengin olan bölgelerde demleme çayı içmeliyiz. Doğal liflerden veya muz yaprağından yapılan poşet çaylar doğal ve organik olduğu için onlar içilebilir” diye konuştu.

poset-cay-2

Poşet çaylar günlük hayatta hem hızlı hem de pratik olması nedeniyle tercih ediliyor olsa da sağlığımız için risk taşıdığını unutmamalıyız. Poşet çayların zararlarından korunmak için güvenilir markaların ürünlerini seçmeli ve aşırı tüketimden kaçınmalıyız.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)